Tag Archives: бои

(ВИДЕО) Шаренило од бои и витамини од рерна: Идеален ручек за сите кои се на диета или постат

Направете ручек само со зеленчук, без месо Потребно е: 1 мал карфиол може да биде и брокула 1/2 страк праз грст боранија и грашок 2 свежи пиперки 2 моркови 1 компир 1 домат Иможе и од конзерва) 1/2 корен од целер маслиново или сончогледово масло 200 мл варени домати зачини …

Повеќе »

(ФОТО) Кралицата Елизабета Втора секогаш носела ЈАКИ БОИ, а ова е ВИСТИНСКАТА ПРИЧИНА: Ваквата облека имала ЈАСНА ПОРАКА!

Британската кралица Елизабета Втора почина вчера на 97-годишна возраст, а нејзината смрт предизвика голема тага ширум светот. Кралицата Елизабета беше монархот со најдолго владеење на Велика Британија, а една од нејзините многубројни необични навики покажува колку нејзиниот народ бил важен за неа. Имено, секоја комбинација што ја носеше кралицата Елизабета …

Повеќе »

Традиционалните Велигденски БОИ имаат ВАЖНО ЗНАЧЕЊЕ: Белата значи СЛАВА, жолтата РАДОСТ а црвената…

Велигден е обоен во светли бои… гледаме многу розови, виолетови, жолти и зелени бои! Има причина за тоа. Еве го вистинското значење зад велигденските бои кои сите добро ги знаеме (плус уште две „традиционални“ нијанси кои би можеле да ве изненадат). Велигденските бои се литургиските бои на годишното време Боите …

Повеќе »

(ФОТО) Никол Кидман најавува ДВЕ бои и три трендови за МОДА за оваа есен

Никол Кидман направила серија модни фотографии за насловните на модните списанија. Австралиската актерка цела мината недела на Инстаграм објавуваше модни фотографии што ги направила за „Marie Claire“ и „Bazaar“. На последната фотографија, Никол Кидман лежи на тепих во проѕирен златен фустан. Фустани од тул и кожени ремени Никол Кидман (54) …

Повеќе »

ЗНАЧЕЊЕ НА БОИТЕ: Еве што омилената боја говори за вас!

При изборот на облека, накит, мебел, подароци, за која боја најчесто се одлучувате? Постојат многу начини за толкување на значењето на боите и тие често се поврзуваат со различни елементи на природата, психолошки влијанија, бројки, астролошки знаци, па дури и чакри. Ние ви даваме листа на најчестите бои што луѓето …

Повеќе »

Паста за заби користиме секој ден а еве што значат боите во неа!

Забите ги миеме секој ден, а дали некогаш сте се запрашале што претставуваат боите во пастата за заби? Иако скоро никогаш не бираме паста за заби заснована на оние разнобојни бои кои се наоѓаат во тубата, всушност овие нијанси имаат своја функција, а некои воопшто не се наивни кога станува …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КРВАВИОТ СНЕГ НА АЛПИТЕ изгледа егзотично а всушност е последица на нешто ЗАГРИЖУВАЧКО!

Француските истражувачи се обидуваат да откријат што се крие зад феноменот што го нарекоа „глацијална крв“ кога снегот ќе добие необична црвена боја. Иако француските Алпи се покриени со снег во текот на зимата и пролетта, во летото снежните наслаги добиваат различни нијанси од розова до крваво црвена. Која е …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИЛУЗИЈА КОЈА ГО ЗАЛУДЕЛА ИНТЕРНЕТ! Погледнете што се случува ако 20. секунди ја гледате оваа слика!

Оптичката илузија од 1985. година, која покажува како далтонистите ги гледаат боите, почна да се споделува на социјалните мрежи. Тоа е илузија што го прикажува британското знаме во жолто-зелена комбинација на бои, со црна точка во центарот на сликата. Објаснува како треба, 20. секунди, да се гледа во таа точка. …

Повеќе »

(ФОТО) Јапанди – моментално најголем тренд во уредувањето на ентериерот

Јапанди, велат експертите, ќе биде многу популарен стил во внатрешната декорација и во 2021 година, а станува збор на јапонски дизајн и скандинавски минимализмот. Од Pinterest, објавија дека потрагата по терминот „Јапанди” се зголемил за 100 отсто, а пребарувањата за неутрални бои бил тројно поголемо. Интересирањето било уште поизразено зголемено …

Повеќе »