Tag Archives: бои

ЗНАЧЕЊЕ НА БОИТЕ: Еве што омилената боја говори за вас!

При изборот на облека, накит, мебел, подароци, за која боја најчесто се одлучувате? Постојат многу начини за толкување на значењето на боите и тие често се поврзуваат со различни елементи на природата, психолошки влијанија, бројки, астролошки знаци, па дури и чакри. Ние ви даваме листа на најчестите бои што луѓето …

Повеќе »

Паста за заби користиме секој ден а еве што значат боите во неа!

Забите ги миеме секој ден, а дали некогаш сте се запрашале што претставуваат боите во пастата за заби? Иако скоро никогаш не бираме паста за заби заснована на оние разнобојни бои кои се наоѓаат во тубата, всушност овие нијанси имаат своја функција, а некои воопшто не се наивни кога станува …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) КРВАВИОТ СНЕГ НА АЛПИТЕ изгледа егзотично а всушност е последица на нешто ЗАГРИЖУВАЧКО!

Француските истражувачи се обидуваат да откријат што се крие зад феноменот што го нарекоа „глацијална крв“ кога снегот ќе добие необична црвена боја. Иако француските Алпи се покриени со снег во текот на зимата и пролетта, во летото снежните наслаги добиваат различни нијанси од розова до крваво црвена. Која е …

Повеќе »

(ВИДЕО) ИЛУЗИЈА КОЈА ГО ЗАЛУДЕЛА ИНТЕРНЕТ! Погледнете што се случува ако 20. секунди ја гледате оваа слика!

Оптичката илузија од 1985. година, која покажува како далтонистите ги гледаат боите, почна да се споделува на социјалните мрежи. Тоа е илузија што го прикажува британското знаме во жолто-зелена комбинација на бои, со црна точка во центарот на сликата. Објаснува како треба, 20. секунди, да се гледа во таа точка. …

Повеќе »

(ФОТО) Јапанди – моментално најголем тренд во уредувањето на ентериерот

Јапанди, велат експертите, ќе биде многу популарен стил во внатрешната декорација и во 2021 година, а станува збор на јапонски дизајн и скандинавски минимализмот. Од Pinterest, објавија дека потрагата по терминот „Јапанди” се зголемил за 100 отсто, а пребарувањата за неутрални бои бил тројно поголемо. Интересирањето било уште поизразено зголемено …

Повеќе »

(ВИДЕО) СО ПОМОШ НА СПЕЦИЈАЛНИ ОЧИЛА на 22. години прв пат видел бои!

Дечкото кој првпат видел бои на 22-годишна возраст, тоа го сторил со помош на специјални очила, а неговата реакција предизвикала големо внимание на Твитер. The fact that I hardly ever mentioned my want for colorblind glasses and my friends literally went out of their way to get me a pair …

Повеќе »

(ФОТО) Најубави микро станови: За среќа се доволни 30. квадрати

Малите простори можат да се уредат така имагинативно, така што никогаш не би посакале да живеете во поголем стан или куќа. Донесуваме примери за најубаво дизајнирани микро станови. Рита Мелконијан е дизајнер на ентериер која има страст да украсува мали простори, а нејзиниот стил е мешавина од индустриски, модерни и …

Повеќе »

(ФОТО) Како влијаат боите на вашето расположение?

Каде и да погледнете има безброј различни бои со безброј различни нијанси. Природата се погрижила животот околу нас да биде жив и разнобоен. Боите се одлика на различните аспекти на светот, како и на нашата лична историја. Дали знаете? Боите извонредно влијаат врз расположението. Замислете дека се наоѓате во свет …

Повеќе »

Како до совршена спална соба, инспирирана од најдобрите примери на Pinterest

Спалната соба е најприватното катче во домот, место каде што ги полниме „батериите“, место каде што ги сонуваме најубавите соништа, кое го користиме само за нас. И иако ретко некој може да види како изгледа ова катче, дефинитивно заслужува внимание при уредувањето. Спалната соба треба да ги изразува вашите омилени …

Повеќе »