(ФОТО) Автомобилот слетал на првиот кат од куќата и за малку ќе завршел во спалната соба

Оваа вест би изгледала неверојатно да нема фотографии како доказ! Автомобилот, кој во неделата се движел со голема брзина, влетал на првиот кат од куќа во Северна Калифорнија, слетал на стреата и за малку ќе завршел во спалната соба.
Овој неверојатен случај се случил во Кејп Хорн, дел од калифорниската област Пласер во подножјето на Сиера Футхилс, на околу три и пол километри северно од Колфакс и еден час возење од областа Лејк Тахо во Невада, САД.
Калифорниската автопат патрола соопштила дека автомобилот се движел „исклучително брзо“ на пат со ограничување на брзината од само 11 милји на час, објави KCRA. Боб Арант, сопственикот на куќата, проценил дека автомобилот прелетал повеќе од 20 метри пред да слета на првиот кат, пренесува „SF Gate“.

This image has an empty alt attribute; its file name is kalifornija-nesreca-1.jpg
Пожарникарите од противпожарната служба на округот Пласер, вклучително и тим за техничко спасување, успеале да го стабилизираат возилото со систем со јаже и да го спасат возачот. Жената која го возела автомобилот го преживеала неверојатниот лет, иако поради сериозни повреди била на лекување во медицинскиот центар Сатер Роузвил.
За среќа, Арант и неговата сопруга не биле дома во моментот на несреќата.


This image has an empty alt attribute; its file name is kalifornija-nesreca-2.jpg
Фотографиите направени од противпожарната служба на округот Пласер покажуваат огромна дупка во спалната соба на првиот кат каде слетал автомобилот. Поради оштетување на инфраструктурата на домот и отворена изложеност на елементите, Арант и неговата сопруга морале да се вселат во приколка на нивниот имот.
Наводно, властите истражуваат дали во несреќата биле присутни дрога или алкохол.

Фото: Facebook/CAL FIRE NEU


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Менторската работилница „Што после средно“

Во среда, на 22 мај 2024 година, во кафе-книжарницата Буква, со почеток од 12:00 часот …