Tag Archives: калифорнија

НАГРАДИ ЗА ВАКЦИНИРАНИТЕ: Калифорнија најде начин – МИЛИОНИ ДОЛАРИ – да ја поттикне имунизацијата

КАЛИФОРНИЈА ќе понуди награда во вкупна вредност од 116,5 милиони УСД во готовина и подарок картички за граѓаните кои ќе се вакцинираат до 15. јуни. Оваа одлука на гувернерот Гевин Њузом има за цел да ја поттикне вакцинацијата додека државата целосно се отвори на 15 јуни. Десет граѓани на Калифорнија …

Повеќе »

(ФОТО) Чудовиште од длабочините пронајдено на брегот на Калифорнија

Риба со необичен изглед и со остри заби и тело во форма на топка на американскиот фудбал се појави на брегот на Калифорнија. Пронајдено е црно „чудовиште“ на песокот на плажата, а експертите тврдат дека станува збор за риба наречена Pacific Football Fish. Тие додале дека е ретко да се …

Повеќе »

(ФОТО) НИШТО НЕ РЕШИЛ: Принцот Хари се вратил во Калифорнија и тоа еден ден пред 95. роденден на кралицата!

Иако се шпекулираше дека Хари ќе го продолжи престојот во татковината и ќе го прослави 95-ти роденден со својата сакана баба, што ќе и биде најтежок поради смртта на нејзиниот сопруг, тоа не се случило. Светските медиуми објавија папарацо фотографии од аеродромот во Лос Анџелес, но и пред домот во …

Повеќе »

КАРМА – Познатиот давител од Калифорнија го задавиле во затвор

Сериски убиец од Калифорнија, за кој се верува дека задавил и силувал најмалку седум жени, е задавен во државниот затвор, соопштија вчера официјалните лица. Чуварите во неделата забележале дека Роџер Рис Кибе, 81, познат како „Странец I-5“ од 1970-тите и 1980-тите, не одговарал на повиците. Покрај него бил неговиот 40-годишен …

Повеќе »

Мажи, проблемот со ќелавоста е решен! Научниците пронашле лек!

Иако тврдат дека ќелавоста е одраз на мажественоста, опаѓањето на косата кај мажите може да биде многу трауматско искуство. Тогаш не ги тешат ниту истражувањата за тоа дека ќелавите мажи се поинтелигентни од оние со коса. Една нова студија може да го реши проблемот со кој се соочуваат дури половина …

Повеќе »

(ВИДЕО) Починала глумицата Клорис Личман – позната како баба Ида од тв серијата „Малколм во средина“

Американската актерка Клорис Личман, добитник на Оскар за најдобра споредна женска улога во „Последната кино претстава“ (1971), како и девет Еми, вклучувајќи ја и улогата на баба Ида во серијата „Малком во средина“, починала во средата на 94-годишна возраст, соопштиле нејзините претставници. Таа почина од природна смрт во нејзиниот дом …

Повеќе »

Калифорнија бара повлекување на вакцината Модерна

Одделот за јавно здравје во Калифорнија бара вакцините на „Модерна“ за коронавирус да бидат повлечени од пазарот поради голем број на несакани ефекти. „Современите“ вакцини од серијата „041L20A“ предизвикуваат „повеќе несакани ефекти од вообичаеното“ и затоа треба да се отстранат од употреба додека не завршат сите тестови, се наведува во …

Повеќе »

(ФОТО) Силвестер Сталоне за 35 милиони долари купил рај на земјата

Холивудскиот актер Силвестер Сталоне, најпознат по улогите во „Роки“ и „Рамбо“, не штеди ниту за време на пандемијата. Тој одлучил да потроши дел од своето богатство на имот во Палм Бич, Флорида, што е популарна дестинација за богатите. Популарната „снагатор“ купил вила веднаш до морето, и за неа платил околу …

Повеќе »

(ФОТО) КОНЕЧНО ОТКРИЕНО КОЈ СТОИ ЗАД МОНОЛИТИТЕ КОИ ГО ЗБУНИЈА СВЕТОТ: Ги поставиле од многу интерсна причина – ЕВЕ КАКО СЕ НАПРАВЕНИ!

Група уметници застанале зад мистериозните монолити кои се појавија во различни делови на светот последните недели, а металните скулптури сега се нудат на аукција. Според светските медиуми, групата „Најпознат уметник“ (Most Famous Artist) објавила слики од монолитот на Инстаграм, велејќи дека чинат 45.000 УСД. Целиот хаос започнал на 18. ноември, …

Повеќе »