домашни звезди

(ВИДЕО) Петка како куќа: Антонија Гиговска вечерта на „Пинкови ѕвездички – Сите ѕвезди“ ја затворила на вистински начин!

Антонија избрала вистинска мерка за оваа имитација… Феноменалната ноќ во „Пинкови ѕвездички – Сите ѕвезди“ во која учесниците имале задача да имитираат домашни или странски изведувачи, повторно ја затворила Антонија Гиговска. Таа ја испеала „Whenever, Wherever” и се обидела во потполност да ги долови ликот и делото на Шакира. Антонија …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Така и треба: Тамара и сопругот „мекици“ за синот славеле со музика – Браво за мама – изгледа светски!

Тамара Тодевска и сопругот Александар Димитровски, пред две недели, странаа родители на своето второ дете –синчето Дарен. Додека Тамара беше во болница, тато Мачка само симболично уште истиот ден ги собрал пријателите во кафеана за да ги почести, но како што е и редот, за Дарен подготвувале голема прослава со …

Повеќе »

Roma Rock School на фестивалот за млади таленти UNDERFEST 2019

Roma Rock School е невладина организација со седиште во Скопје која го поддржува музичкото образование на талентираните Роми и деца кои потекнуваат од економски ранливи семејства преку рокенрол, и се на возраст од 13-16 години. Преку нивните активности, тие се фокусираат на зголемување на мултиетничката толеранција и намалување на дискриминацијата …

Повеќе »

Sound Waves ќе свират на UNDERFEST 2019

Sound Waves е бенд од Битола, кој како cover band има настапувано на преку 200 свирки низ 13 градови низ Македонија и учествувано на 3 фестивали. Тие се млади, но многу талентирани музичари кои се на возраст од 22-25 години. Свират Rock/Hard Rock, и нивните настапи се препознатливи по енергијата …

Повеќе »

High Voltage ќе настапат на UNDERFEST 2019

High Voltage е бенд формиран во 2016-та година од четири млади рокенрол ентузијасти, од различни градови (Охрид,Струга,Битола). Овој неафирмиран млад бенд има големи амбиции кој свири хард рок музика. Досега се имаат претставено во многу кафе клубови во Скопје, Охрид, Битола, Струга, Кичево итн. а исто така и на неколку …

Повеќе »

(ФОТО) Весна Петрушевска ја откри својата нова љубов: Ова е мажот кој и го украде срцето!

„Еве, ексклузивно ќе ви откријам дека имам партнер, заедно сме многу кратко, но среќна сум и задоволна…“ Македонската актерка Весна Бејби Петрушевска неодамна откри дека по долго време повторно е заљубена и не е „сингл“. Но деталите не ги откриваше, од причина, како што самата рече, да не ја урочат. …

Повеќе »

(ФОТО) Срамота: Две години и го правеа споменикот и згрешија!

Што се не се случи, кој се не се понуди да го направи вечното почивалиште на Есма Реџепова и на крај – срамна грешка… Навистина е штета што посветата не е според стандардите на македонскиот литературен јазик, па всушност треба да стои Споменикот го подигНа Влада на РМ, а не …

Повеќе »

UNDERFEST ги потврди Зулу 3.4 за последната фестивалска вечер

Зулу 3.4 е инструментален бенд од Скопје. Формиран од страна на Дамјан Даневски, Марио Симоновски и Стефан Спасовски во март 2018 година. Музиката е фузија од повеќе стилови. Бендот Зулу 3.4  ќе свират на третата фестивалска вечер на UNDERFEST во недела на 07 април, 2019-та година. Влезот за сите  посетители е …

Повеќе »

(ФОТО) Конечно: Не беше тешко и скапо – Есма Реџепова да го добие достоинствениот споменик!

Кралицата на ромската музика и најпознатиот музички амбасадор на Македонија, Есма Реџепова почина пред скоро две години, а сето време се водеа разни „битки“ околу споменикот на нејзиното вечно почивалиште во Бутел. Срамно е што за еден едноставен споменик каков што и е направен се водеа толку битки и се …

Повеќе »