КУЛТУРА

Симон Трпчески во „тимот од соништата“: Комплименти за македонскиот виртуоз!

Македонскиот пијанист во салата на филхармонијата во Луверпул имаше концерт на кој диригент беше Василиј Петренко.Двојка која ги освојува светските сцени… Светските музички виртуози ја инспирираа најавата на нивниот концерт во која се вели: „Кога Василиј Петренко и Оркестарот ќе се сретнат со македонскиот пијанист Симон Трпечески, искри летаат (само …

Повеќе »

Македонскиот евровизиски претставник Марија Спасовска со свој настап на UNDERFEST фестивал

Вокалните способности на нашата Марија Спасовска се добро познати како на нашата публика, така и на интернационално ниво, а доказ за тоа се многубројните награди на престижните фестивали низ светот. Таа веќе има богато музичко искуство. Има издадено свое ЦД и освоено многу награди во Македонија и Европа. Марија ќе …

Повеќе »

UNDERFEST го потврдија настапот на хип хоп изведувачот Vlado’Yo на фестивалот

Од фестивалот UNDERFEST денес го потврдија настапот на Хип Хоп изведувачот Vlado’Yo. Vlado’Yo роден на 07.08.1994 во Струмица, за прв пат на музичката сцена се појавува со влегување во хип хоп групата Конфликт. Првата негова песна заедно со Конфликт е објавена на 20 Август 2015 со која го забележува првото негово …

Повеќе »

(ФОТО) Во петок во Драмски театар премиера на „Фестен“

Во петок, на 16. ноември, во Драмски театар Скопје премиерно ќе се прикаже претставата „Фестен“ од Дејвид Елдриџ, во режија на Зоја Бузалковска. Актерската екипа на претставата ја сочинуваат: Александар Степанулески, Дејан Лилиќ, Соња Стамболџиоска, Диме Илиев, Лилјана Велјанова, Емилија Мицевска, Дениз Абдула, Димитрија Доксевски, Лазе Манасковски, Ѓорги Тодоровски, Предраг …

Повеќе »

Oбјавен Конкурсот за доделување месечни надоместоци на самостојните уметници за 2019 година

Министерството за култура денеска во печатените медиуми и на веб-страницата www.kultura.gov.mk го објави Конкурсот за доделување месечни надоместоци на самостојните уметници за 2019 година. За стимулирање и помагање на уметничкото творештво на самостојните уметници, Министерството за култура за 2019 година ќе обезбеди средства од Буџетот на Република Македонија, како месечни …

Повеќе »

Врвниот тромбонист Џозеф Алези солист со Македонската филхармонија

Македонската филхармонија го најавува симфонискиот концерт „Руска игра“, кој на сцената ќе го донесе врвниот тромбонист Џозеф Алези, прв тромбонист во престижната Њујоршка филхармонија! Овој четврток, на 15 ноември во 20 часот, оркестарот на Македонската филхармонија предводен од нашиот маестро Борјан Цанев, ќе ги изведе делата: „Адаџо за Јагода Сланева“ …

Повеќе »

“Клеопатра“ на 14. и 17. ноември во МОБ: Грандиозна постановка за љубителите на балетот!

Балетскиот спектакл „Клеопатра“ грандиозна постановка, разнобојно дело што во многу аспекти ги надминува рамките на класичниот балет, кој има одличен прием кај нашата публика и ќе биде изведен на 14. и 17. ноември со почеток во 20 часот. За „Клеопатра“ специјално компонираната музика е на авторката Нерија Голдберг од Литванија, …

Повеќе »

Инди/поп-рок прогресивците „Фосфен“ во ревијалниот дел на UNDERFEST

Инди/поп-рок прогресивците Фосфен кои се од Битола, ќе настапат на урбаниот рок фестивал UNDERFEST вo 2019 година. Бендот е инаку основан во 2016 година, но имаат одржано повеќе настапи на алтернативната сцена низ Македонија и го промовираат нивното деби ЕП „Cardboard Covers“. Тие ќе фестивалот ќе настапат во сабота, 06 …

Повеќе »

На 10 ноември во Софија:Нова изложба на дизајнерката Јованка Јанкоска

Третата самостојна изложба на дизајнерката Јованка Јанкоска, насловена „Хексагон„ ќе биде отворена на 10 ноември, со почеток во 19 часот, галерија Eville Soe во Софија (ул.Пиротска 45). „Хексагон„ е новиот инспиративен предизвик на Јованка Јанкоска, филигрански осмислен и на оваа третата самостојна и прва меѓународна изложба. Со сребрената жица како …

Повеќе »