(ВИДЕО) ПРВИ СНИМКИ ОД НАПАДОТ НА БОЖИЌИНАТА ПАРАДА: Црвен автомобил „косел“ луѓе, врисоци и извици се шират низ градот…

ГОЛЕМА трагедија ја погоди американската сојузна држава Висконсин, во која најмалку пет лица загинаа кога црвен камионет влетав низ толпа луѓе за време на божиќната парада во градот Вокеши.
Како што може да се види на снимката од местото на несреќата, црвениот автомобил со голема брзина влетал меѓу луѓето кои учествувале на парадата. Во овој дел од градот ненадејно се слушнале крици и врисоци на ужас. Луѓето кои стоеле на страна истрчале да им помогнат на повредените. Во меѓувреме, автомобилот само продолжил понатаму и исчезнал.


Исто така, како што можете да видите, многумина се обиделе да побегнат од лице место во состојба на општа паника. Во една од снимките кои го снимиле моментот на нападот, учесниците на парадата побегнале пред самиот автомобил, обидувајќи се да се оттргнат од него, но брзината на возилото била преголема.
Меѓу присутните имало и многу деца.
Повеќе од четириесет ливца биле повредени откако автомобилот влетал во парадата.

Началникот на полицијата Ден Томпсон изјавил дека автомобилот удрил во повеќе од 20. луѓе, меѓу кои и деца. Тој потврдил дека има починати, но рекол дека нема да дава детали додека членовите на семејството не бидат известени.
Кореи Монтихо изјавил дека танцовиот тим на неговата ќерка бил удрил од теренецот додека настапувале.
– Насекаде имаше помпони и обувки и топло чоколадо. Морав да одам од едно до друго прегазено тело за да ја најдам ќерка ми – изјавил тој за локалниот весник.

– Додека поминувавме низ градот, видовме теренец како поминува, стисна гас и со полна брзина се залета во парадата. Потоа слушнавме силен тресок, а потоа пригушени крици и крици на луѓето кои беа удрени од возилото – вели еден од присутните на парадата, Анџелито Тенорио.

Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ФОТО) СЕ ЗАПОЗНАЛЕ ВО 2021 година – Џони Деп има нова љубов, среќата ја нашол со 33 години помлада руска манекенка

По неуспешниот брак со Амбер Херд, Џони Деп (61) среќата ја нашол со 28-годишната руска …