Tag Archives: божик

(ВИДЕО) МОМЧЕ НА БОЖИК ДОЗНАЛО ДЕКА ЌЕ БИДЕ ПОСВОЕНО: Подарокот ја открил најубавата вест, а видеото ги расплакало сите што го виделе

Едно момче добило божиќен подарок за кој не ни сонувал – дознал дека ќе биде посвоен и ги расплакал сите што го виделе видеото.Видеото од единаесетгодишното момче од Охајо кое на Божик дознало дека ќе биде посвоено со години важи за едно од најубавите празнични видеа.Видеото е создадено во 2018 …

Повеќе »

ВРЕМЕ НА ПРОСТУВАЊЕ – Денес христијаните го слават Божиќ, празникот на љубовта и раѓањето на Исус Христос

Православните верници во Македонија и светот денеска го слават еден од најважните празници – Божик. Доаѓањето на Божик се најавува со биење на камбаните од православните цркви на Божик наутро пред зори. Ден претходно православните верници го запалуваат бадникот и на тој начин го одбележуваат Бадник. На Божик, христијанските цркви …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Георгина на Роналдо за Божик му купила скап автомобил, неговиот израз на лицето кажува се

Георгина Родригез во видео на својот Инстаграм профил открила што му купила на Кристијано Роналдо за Божик, а неговиот израз на лицето на сите им ставил до знаење дека е повеќе од задоволен од нејзиниот подарок. View this post on Instagram A post shared by Georgina Rodríguez (@georginagio) Имено, Георгина …

Повеќе »

(ФОТО) ПРОСЛАВИЛЕ БОЖИК – Северина после долго време на Инстаграм објави фотографија со синот Александар

Не е лесно да се биде Северина – мајка и пејачка која својот роден син го гледа само со специјални деозволи… По долго време, Северина на својот Инстаграм профил објави фотографија со 10-годишниот син Александар, кој го доби во бракот со Милан Поповиќ. „На божиќно утро, сонливо и долго…“, навела …

Повеќе »

Мерјем Узерли и нејзините ќерки во празнично расположение! Погледнете ги нивните преслатки фотографии

Турската актерка Мерјем Узерли, на нашите простори позната како Хурем од серијата „Сулејман Величествениот“, ужива во празничното расположение со своите ќерки во нивниот дом. Актерката сподели фотографии со своите следбеници на Инстаграм на кои позира со ќерките под елката. Сите три биле модерно координирани и не можеле да ја сокријат …

Повеќе »

(ФОТО) СЕМЕЈСТВОТО ЗАЕДНО А НЕГО ГО НЕМА! Зад нивната насмевка стои огромна ТАГА: Шумахер објави фотографија со која растажи многумина

Мик Шумахер, син на легендарниот Формула 1 возач Михаел Шумахер, објави празнична фотографија од својот дом. Тие го прославиле Божиќ во кругот на најтесното семејство, па Мик споделил заедничка фотографија на Инстаграм. Тој позирал со својата мајка Корина и неговата сестра Џина пред елката, а многу негови обожаватели со тага …

Повеќе »

За христијаните кои се водат по Грегоријанскиот календар денеска е Бадник, утре Божиќ

Католичките верници, протестантите и дел од православните христијани кои се водат по Грегоријанскиот календар денеска го слават Бадник, а утре Божик, денот на Христовото раѓање… Миса ќе се одржи вечерва во Католичката црква во Скопје, а честитка со порака за мир во Украина до верниците упати бискупот Киро Стојанов… Фото: …

Повеќе »

(ФОТО) Денес садиме пченица за Божик: Вака правилно се сади според православните обичаи!

Обичајот почнува на денот на Светата великомаченичка Варвара! Раѓањето на Исус Христ е празник кој се прославува во кругот на семејството во домот, како и со одење на богослужба во црква. Покрај сите обичаи, собирањето на целото семејство околу богатата трпеза, е централен настан.Задолжитлено се пали кандило и се крши …

Повеќе »

(ФОТО) Кијану Ривс објавил слика со икона и направил хаос на интернет: Актерот го честитал православниот Божиќ

Актерот Кијану Ривс пред неколку години го придружуваше епитетот на еден од најскромните и најдобри луѓе во Холивуд. Пред извесно време беше откриено дека на екипа од сетоо и делел „Ролекси“, дека еднаш на работник вработен на снимањето на еден филм му дал чек од 20.000 долари за да може …

Повеќе »