(ВИДЕО) ПОБЕДНИЦИТЕ НА ЕВРОСОНГ- Групата „Манескин“ изрази поддршка за Украина со нова песна: „Како спиете навечер?“

Групата Манескин, минатогодишниот победник на Евровизија, на Инстаграм објави клип од песна во која стојат покрај народот на Украина и им се обраќаат на Русите во текстот: „Како спиете ноќе со сите овие животи во твоите раце?”
Неколку часа по враќањето на Пинк Флојд за поддршка на Украина, Манескин исто така се враќа во центарот на вниманието, со песна за поддршка на украинскиот народ.
Одговарајќи на иницијативата Global Citizen Stand Up for Ukraine, бендот од Рим објави едноминутно видео на својот Инстаграм профил, со нова енергична песна за поддршка на иницијативата.
„Како спиеш ноќе/како ги затвораш двете очи/живееш со сите тие животи на твоите раце?“, прашува фронтменот Дамијано Давид во стихови.
Видеото е придружено со натпис со кој се изразува поддршка за кампањата, која ги повикува „владите, институциите, корпорациите и поединците да донираат пари за хуманитарните напори за Украина и бегалците ширум светот, како што се Јемен, Јужен Судан и Авганистан“.

„На бегалците во Украина и ширум светот им е потребна итна хуманитарна помош“, напишаа под видеото со порака: „Ние го користиме нашиот глас за да бараме акција, а можете и вие“.
Затоа, се чини дека тие го упатуваат текстот директно до оние кои ја нападнаа Украина, горко прашувајќи како можат да спијат ноќе со сите уништени животи во војната што ја создадоа.
Групата „Манескин“ јасно зазема став за песната и вели дека нема да останат рамнодушни пред оваа војна.


Фото: Монтажа/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Премиера на детскиот филм „Луси гангстерката“

Денес, со почеток во 16:00 часот во Центарот за култура „Кочо Рацин“ во Кичево премиерно …