Tag Archives: унгарија

За Хамилтон 101. пол позиција во кариерата

Седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон ја освои пол-позицијата пред Големата награда на Унгарија, 11-та трка од овогодинешниот шампионат во Формула 1. Возачот на Мерцедес на патеката „Хунгароринг“ стигна до третата половина од оваа сезона, и 101 -та во кариерата, со круг во време од 1:15.419 минути. LEWIS: “It’s been amazing …

Повеќе »

FP2: Одговорот на Мерцедес – Валтери и Луис пред Макс

Возачот на Мерцедес, Валтери Ботас беше најбрз на вториот тренинг за Големата награда на Унгарија. За разлика од првиот тренинг, во кој најдобро време постигна Макс Ферстапен од Ред Бул, овојпат Мерцедес, предводен од Ботас, доминираше на патеката Хунгароринг. Финецот постигна време од 1:17.012, додека второто место му припадна на …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Чоколаден дедо Мраз со маска преку лицето е хит подарок во Унгарија

Лајосмиже,е унгарски град каде граѓаните за новогодишните празници ќе можат да купат чоколаден Дедо Мраз со маска над лицето. Во духот на празниците и епидемијата. „Овие мали маски ги правам од марципан и ги ставам на лицето на Дедо Мраз, но внимателно за да му ги покријам устата и носот. …

Повеќе »

(ВИДЕО) ОВА МОРА ДА СЕ СЛУШНЕ: Жирито го прекинало нејзиниот настап бидејќи мислеле дека не пее таа:Настапила без музика и сите останале без текст!

Аида Николајчук се пријавила за украинската верзија на шоуто „Икс Фактор“. Таа излегла на сцената и ги поставиле стандардните прашања, а потоа дошло време да покаже како пее. Музиката започнала, а Аида ги воодушевила сите со својот единствен глас. Се чинело толку професионално што жирито мислело дека тоа воопшто не …

Повеќе »

Хамилтон доминантно до израмнување со Шумахер

Британскиот автомобилистички ас Луис Хамилтон од тимот на Мерцедес победи во неделата на трката за Големата награда на Унгарија, третата годинешна трка од Светското провенство во класата Формула 1. 'Get in there Lewis' 🎧🗣 An eighth win in Hungary for @LewisHamilton – and he takes top spot in the driver …

Повеќе »

(ФОТО) Унгарија се повлече од Евровизија: Премногу е ГЕЈ!

Унгарија одлучила да не учествува на „Песна на Евровизија 2020“ поради тесната врска на фестивалот со ЛГБТ популацијата, пишува „Гардијан“, повикувајќи се на извор во државниот јавен сервис. „Иако официјалните причини за откажување од учество на фестивалот не се соопштени, одлуката е донесена поради растот на хомофобичната реторика во Унгарија, …

Повеќе »

(ВИДЕО) МИСТЕРИЈА – БЕЛА СМРТ ВО УНГАРИЈА: За туристите е издадено посебно предупредување!

Метеоролозите го предупредиле населението во Унгарија за природниот феномен познат како „бела смрт“. Според приказните на локалното население, туристите треба да дадат се од себе за да ја избегнат маглата бидејќи може да биде опасна за здравјето. „Белата смрт“ ја означува зимската магла со ниски температури. Научниците од целиот свет …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ФОРМУЛА 1 – ГН на Унгарија: Макс Верстапен до првата пол позиција во кариерата

Макс Верстапен стигна до својата прва пол позиција во кариерата и стана 100. различен возач кој победик на квалификации во Формула 1 Гранд При викенд. Зад него возачите на Мерцедес, Ботас преблиску, Хамилтон на две десетинки, а Ферари помалку од половина секунда. По првата серија летечки кругови, Макс Верстапен на …

Повеќе »

(ФОТО) Груевски со лисици на раце денеска на рочиште во унгарскиот суд

Унгарскиот суд денеска би требало да ја соопшти одлуката дали ќе дозволи екстрадиција на осудениот екс премиер, Никола Груевски, кој се наоѓа во бегство во Будимпешта. Како што информираат унгарските медиуми, тој денеска пристигнал во судот и го следел судењето со безбол капче и очила за сонце но и со …

Повеќе »