Tag Archives: бегалци

(ФОТО) Веќе имаме фотографија на 2022 година: Цел свет во солзи!

Сликата на малиот Мустафа и неговиот татко Мунзир Ел Незел, на која и двајцата имаат широки насмевки на лицата, се „заканува“ да стане фотографија на 2022 година. Мустафа и неговиот син веќе беа протагонисти на наградуваната фотографија со наслов „Тешкотијата на животот“ направена од турскиот фотограф Мехмет Аслан, која минатата …

Повеќе »

(ФОТО) Џоли отворила Инстаграм профил поради трогателно писмо од Авганистан

Актерката Анџелина Џоли, која исто така е специјален пратеник на Високиот комесаријат на Обединетите нации за бегалци, се придружи на социјалната мрежа Инстаграм. Таа има јасна цел – отворила профил „да ги сподели приказните и гласовите на оние од целиот свет кои се борат за своите основни човекови права“. Нејзиниот …

Повеќе »

(ФОТО) Во Дојран на слобода: Ем без карантин ем без заштитна опрема!

Дојран од вчера доживува ренесанса… Туристичкото место на југот од нашата земја доживува своевидна ренесанса бидејќи на почетокот на јуни е преполн со посетители…Поточно голем дел од оние кои избегаа од 80. часовниот карантин во Скопје, Куманово, Штип и Тетово си најдоа засолниште таму. Но, најтрагично е што градоначалникот на …

Повеќе »

(ВИДЕО) КАМЕРИТЕ СЕ’ СНИМИЛЕ – УШТЕ ЕДНА ШОКАНТНА СНИМКА. Турските сили намерно ја уриваат оградата на границата со Грција

Во јавноста се појавила уште една снимка која прикажува какви трикови користат турските безбедносни сили на границата со Грција, во областа околу реката Еврос (Марица). Камерите го фатиле турското тактичко возило „Хизир/Атес“, обидувајќи се да го сруши делот од граничната ограда што има јаже или жица прикачена на неа. Инаку, …

Повеќе »

(ВИДЕО) Грчката полиција пука и се обидува насилно да потопи чамец со мигранти!

Се појавила снимка која наводно го прикажува насилството на грчката полиција над мигрантите. Прв ја овјавил новинарот на Sky Newsa, Марк Стон, на Твитер. Како што напишал, снимката ја доставиле турските власти, тврдејќи дека е снимена утрото во 07:26 часот по локално време. Наводно ја прикажува крајбрежната стража како се …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ИНАЕТ – ОВА Е ЕДНА ОД НАЈТЕСНИТЕ ЗГРАДИ ВО СВЕТОТ, а приказната зад неа е потполно луда: Изградена е за да еден брат му се освети на другиот!

Сите еднаш сме виделе дека зградите никнуваат една до друга,така што можете да го гледате вашиот сосед од прозорецот во кујна или бања, но мулти-катната зграда во Бејрут е особено привлечна. Оваа зграда, која инаку се смета за најтесна во овој град, не е таква заради недостаток на простор и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ричард Гир ги посетил мигрантите на хуманитарен брод на Медитеранот

Глумецот Ричард Гир ги посетил денес либиските мигранти кои повеќе од една недела не можат да се симнат од шпанскиот хуманитарен брод во Средоземното Море. На бродот се наоѓаат 121 лица, а Гир им донел храна и разговарал со неколку мигранти кои побегнале од војната во Либија. Бродот е во …

Повеќе »

(ФОТО) Ангелина Џоли:„Ова е нешто најтешко што сум го видела сиве овие години!“

Популарната американска глумица и специјална амбасадорка на ОН за бегалци, Ангелина Џоли, го посетила логорот за сириски бегалци во северен Ирак за да на луѓето, раселени по повеќегодишната војна во Сирија, им изрази поддршка. "I met parents whose 17-year-old daughter lost her legs in a mortar-strike. When they carried her …

Повеќе »

(ФОТО) Амбер Херд ги посетила бегалците во Јордан!

Познатата глумица минала цел ден (3. април) во Затари кампот за бегалци во Јордан поддржувајќи ја хуманитарната организација САМС (Syrian American Medical Society). Real strength comes from some place far deeper but while we’re here…… A post shared by Amber Heard (@amberheard) on Apr 3, 2018 at 10:44am PDT „Се …

Повеќе »