(ВИДЕО) Идеален за летните денови: Рецепт за колач БЕЗ КОРИСТЕЊЕ на рерната

Подгответе го колачот без дополнително загревање на станот со вклучување на рерната…
Се’ што треба да направите е да подготвите три фила, да ги намачкате и изладите во фрижидер
Ова едноставно летно уживање е многу слично на домашниот сладолед. Покрај тоа што е богат и кремаст, овој десерт се прави и брзо.
Состојки:
Подлога:
500 мл млеко
100 гр шеќер
100 гр гриз
Фил:
500 мл млеко
5 лажици шеќер
2 кесички пудинг од ванила
75 гр маргарин
75 гр слатка течна павлака
250 мл слатка течна павлака
150 гр чоколадо за готвење
Подготовка: За подлогата или за првиот дел сварете гриз од млеко, шеќер и гриз. Потоа истурете го гризот во правоааголен калап.
Филот се прави со варење на пудингот. И кога ќе се олади, се додаваат растопениот маргарин и шлагот.
Добиениот фил се премачкува над гризот, а потоа се прави третиот фил. Третиот фил се прави со загревање на слатка течна павлака и додавање на чоколадо за готвење, загревајте да се поврзат состојките но не смеат да зовријат. Намачкајте го филот преку колачот. Оставете убаво да се излади, па исечете и послужете. Пријатно!


Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Задушница

Св. Кирил архиeп. Алeксандриски. Oд благoрoднo пoтeклo e и близoк рoднина на Тeoфил Алeксандриски, пo …