Промоција на книгата „Атакама“ од црногорскиот писател Никола Николиќ

Вечерва со почеток во 19:00 часот, во книжарницата на „Литература.мк“ на ул. „Македонија“, во рамките на фестивалот за литература и општа култура „Видик“, ќе се одржи промоцијата на книгата „Атакама“ од црногорскиот писател Никола Николиќ.

Промоторка: Румена Бужаровска


Модераторка: Оливера Ќорвезироска

„Атакама“ од црногорскиот писател Никола Николиќ, во издание на „Арс Ламина“, е збирка од 15 раскази, длабоко нурнати во современите појави и проблеми на нашето време. Николиќ ги осветлува темнините за кои обично се молчи, директно и крајно отворено. Иако се вика „Атакама“, како чилеанската пустина, збирката бескомпромисно го опфаќа црногорското милје, метафорично потпирајќи се на пустините и сушите во сите нас.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес се сеќаваме на истакнатиот македонски историчар на уметност и публицист Димитар Ќорнаков

Проф. д-р. Димитар Ќорнаков е роден во 1927 година во Стојаково, Гевгелиско. Тој беше македонски …