Tag Archives: украина

(ФОТО) Изложба на фотографии „Застанете со Украина“ на Крис Атовска во КИЦ на Македонија во Тирана

Украина е скоро една година во војна, секој ден слушаме и гледаме какви стравотии се случуваат во таа земја, приказни за нескршливиот дух на украинскиот народ – за венчавки, херојства, страдања…А, дел од сето тоа госпоѓа Крис Атовска, новинарка и воен известувач го претстави во македонскиот културно информативен центар во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Беше 13-ти тенисер во светот, сега покажал како фрла бомби со дрон

АЛЕКСАНДР ДОЛГОПОЛОВ, некогаш светски познат тенисер, се бори во украинската армија во војната против Русија. Поранешниот 13-ти тенисер во светот моментално е пилот на дрон кој фрла бомби врз руски цели. На своите социјални профили тој сподели видео на кое вежба бомбардирање со дрон. „Со пракса до совршенство. А коментарите …

Повеќе »

(ВИДЕО) Мис Универзум на Украина во солзи: „Мислам дека би можела да го изгубам целото семејство“

МИС Универзум на Украина, Викторија Апанасенко на својот Инстаграм профил споделила трогателно видео од натпреварот откако не успеа да влезе во топ 16 финалистки. „Благодарност до Мис Универзум за можноста уште еднаш да му каже на целиот свет за настаните што се случуваат сега во Украина. Исто така, посебна благодарност …

Повеќе »

НЕОЧЕКУВАН ГЕСТ – Љубовта е присутна и во најтешките времиња: Војник запросил девојка среде војната во Украина

Министерството за одбрана на Украина на својот официјален Твитер профил објави фотографија од војник како ја запросува својата девојка, која исто така е припадничка на армијата. Како што информираат од ова министерство, припадниците на 121. Територијална одбранбена бригада на Украина, Јевхен и Лиза, се свршиле среде шума каде извршуваат должности …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Украина избра претставници за Песна на Евровизија 2023: Пренос на настапите од засолниште со гас-маски

Украина ги избра своите претставници за Евровизија 2023 година. Поп дуото наречено „Творчи“ ќе биде новиот претставник на оваа земја. Настапот се емитувал од засолниште во Киев, а победничката песна „Срце од челик“ била првата што официјално била потврдена за натпреварот. View this post on Instagram A post shared by …

Повеќе »

(ФОТО) Бенкси е автор на цртежот на напуштената украинска куќа?

МИСТЕРИОЗНИОТ уличен уметник Бенкси се чини дека потврдил дека стои зад цртежот што неодамна се појави на уништена куќа во Украина. Во петокот вечерта, Бенкси објави фотографии од цртеж на уништена куќа на Инстаграм и напиша: „Бородјанка, Украина“. Киевското предградие Бородјанка беше силно бомбардирано за време на војната во Украина. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ВО ЗНАК ЗА ПОДДРШКА – Шон Пен повторно ја посетил Украина и на Зеленски му подарил „Оскар“

Актерот Шон Пен по трет пат ја посети Украина и на претседателот Володимир Зеленски му подарил „Оскар“ како симбол на вербата во победата на Украина над руските окупатори. Зеленски рекол дека оваа награда ќе остане во нивната земја додека не заврши војната. За возврат, тој му врачил на актерот Орден …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Наташа едвај успеала да побегне од Украина, а сега го маѓепса регионот со својата убавина и танц

Нејзиното изведување на стомачен танц е нешто што не се гледа често. View this post on Instagram A post shared by Natasha Korotkina (@natasha_korotkina_) Наташа Короткина неодамна во емисија на хрватската телевизија ги покажала своите магични танцувачки способности, а нејзиниот одличен настап ја воодушевил публиката. „Одлична изведба“, „Уникатен танц“, „Многу …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПОМОШ – „Лук Скајвокер“ испратил 500 беспилотни летала ВО УКРАИНА – Марк Хамил: „Тие одлучуваат за исходот на војната!“

Американскиот актер Марк Хамил (71), кој се прослави со улогата на Лук Скајвокер во серијата „Војна на ѕвездите“, минатиот месец испратил повеќе од 500. дронови во Украина, што се покажало како еден од главните фактори во војната со Русија што трае скоро осум месеци. Во гостувањето на радиото Блумберг, Хамил …

Повеќе »