(ВИДЕО) ПЕАТ ВО МАРТ – „Лајбах“ закажа концерт во Украина, членовите на бендот се потсетија и на настапите во Сараево во 1995 година

Членовите на Лајбах тврдат дека тие се првиот странски бенд кој ќе настапи во Украина од почетокот на руската инвазија, односно од 24 февруари 2022 година.
Имено, тие ќе настапат во салата „Bel Etage“ на 31 март, а името на концертот е „Евровизија“, што е референца на тоа дека Евровизија, на која Украина победи минатата година, нема да се одржи во Украина во 2023 година туку во Велика Британија.
„Додека остатокот од Европа се подготвува да ја прослави својата идеја за слобода на 9 мај во Ливерпул, Лајбах ја враќа Евровизија во Украина, каде што и припаѓа“, се вели во соопштението на Лајбах.


Приходите од концертот ќе бидат донирани во хуманитарни цели. Членовите на бендот во изјава за „Гардијан“ рекоа дека не веруваат во изреката дека уметноста молчи додека оружјето зборува.
„Некои од најзначајните уметнички и музички дела беа создадени за време на војната. Дури и во најнеподносливите времиња на холокаустот, уметноста му даде смисла и сила на животот да се спротивстави на насилството на војната. Тие потсетија дека одржале два концерта во Сараево во текот на 1995 година, кога Армијата на Република Србија се обиде да го окупира градот.
„Затоа, ние сме свесни за важноста да се спротивставиме на психологијата на насилството и конфликтот преку поддршка на нормалниот живот, што и да значи тоа во даден контекст. Не смееме да дозволиме цинизмот на војната или цинизмот на стратешките интереси на капиталот целосно да се сврти. нашите животи се во вонредна состојба“, велат тие.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

(ВИДЕО+ФОТО) И’ по смртта донира: Пејачот минатата година донирал два милиони фунти

Покрај бројните уметнички дела, тој го поседуваше и пијаното на Џон Ленон… Поминаа осум години …