Tag Archives: топлотен бран

Измерена највисоката температура во Шпанија на сите времиња

Топлотниот бран што ја погоди Шпанија во саботата резултираше со соборување на апсолутниот температурен рекорд во оваа земја, со 47,4 степени Целзиусови измерени во градот Монтор во јужната провинција Кордоба, објави во неделата државната метеоролошка агенција (АЕМЕТ). „Ова е највисоката температура некогаш забележана во Шпанија“, рече во неделата портпаролот на …

Повеќе »

(МАПА) „Ѕверот“ од Африка брза кон Европа, не чека застрашувачки топлотен бран 

Застрашувачки топлотен бран се шири од Северна Африка кон јужна Европа, напиша синоќа на Твитер шкотскиот метеоролог Скот Данкан. Данкан наведува дека вчера во главниот град на Тунис била измерена температура од вртоглави 49 степени Целзиусови, што го соборила рекордот. Просечната температура во Тунис е околу 30. степени во август, …

Повеќе »

Какво време не очекува во наредните пет дена: ТОПОЛ БРАН но и…

Од УХМР најавуваат дека продолжува топлиот бран: Продолжува периодот на стабилно и натпросечно топло време, a до четврток ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури. Денеска (вторник) ќе биде сончево и натпросечно топло, во северните делови со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен, а …

Повеќе »

УХМР со посебно соопштение за ТОПЛОТНИОТ БРАН – Температури над 40. степени

УХМР се огласи со специјално соопштени за топлотниот бран што ја погоди земјата… ТОПОЛ БРАН: Продолжува периодот на стабилно и многу топло време со натпросечни температури за овој период од годината. Максималните температурни вредности вдолж Повардарието за 2 до 3 степени ќе го надминуваат 40-иот степен. И во наредните денови …

Повеќе »

ПРИСТИГНУВА ТОПЛОТЕН БРАН – Температурите би можеле да достигнат историски максимум

Највисоката температура ќе се приближи до историскиот рекорд од 38,7 степени, што е забележано во јули минатата година. Западна Европа се подготвува за силен топлотен бран што ќе донесе екстремни температури веќе втор викенд по ред, а во Велика Британија се очекува да се приближи до историски рекордната температура од …

Повеќе »

Овие неверојатни фотографии покажуваат каков пекол владеше вчера во Европа

Пекол е најдобар збор со кој може да се опише топлотниот бран кој ја зафати Европа. Најлошо е во западна Европа а луѓето кои мораат да ги напуштат климатизираните простори бараат разни начини да се разладат . Како и секогаш во исклучителни ситуации социјалните мрежи се полни со скоро неверојатни …

Повеќе »