Нов “дијамант” на македонската кошарка

На 11 и 12 Мај во Велес се одржа завршниот турнир во кошаркарската М12 лига во машка конкуренција. Во државното финале се сретнаа екипите на Водно Санс и на Феникс 2010, а натпреварот донесе големи возбудувања и заврши со победа на Феникс 2010.

Тоа што го одбележа натпреварот беше неверојатното издание на капитенот на противничката екипа Водно Санс – Давор Мојсовски кој беше најзабележителен играч на паркетот постигнувајќи феноменални 52 поени, 15 скокови, 4 асистенции и 3 украдени топки.


Во “дабл-даблот” учинокот на Мојсовски се вброија и 5 реализирани шутеви за 3 поени, што е своевиден раритет на натпреварите за деца до 12 години.

Изданието на Давор Мојсовски во текот целата оваа сезона, вклучително и на завршниот турнир, дава за право да кажеме дека се роди нов дијамант на македонската кошарка.


Доколку го продолжи развојот на кариерата на ист начин како и досега, македонската репрезентативна кошарка ќе има што да се гордее во иднина.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Доделување на наградите „Гласник на невидливите“ за 2024

Денес во кафе-книжарницата „Буква“ во Скопје, со почеток во 19:30 часот, во организација на Македонска …