„Болеро“, „Котел“ и „Квартет“ вечерва на Танц Фест Скопје 2024

Во рамките на јубилејното 20-то издание на Танц Фест Скопје 2024, вечерва во Младинскиот Културен Центар во Скопје, ќе може да погледнете три танцови перформански, продукции на Скопје танцовиот театар 2 со студентите на Катедрата за современ танц при Универзитетот Гоце Делчев.

„Болеро“
Кореографија и режија: Адријана Данчевска Ровчанин
Музика: Морис Равел
Сценографија: Ивана Мојсовска и Матеа Мијановиќ
Настапуваат: Нина Петрушевска, Елена Терзиева, Теона Ѓуровска, Михаела Колцунова, Надја Луканивска, Ивона Маневска, Миа Петровиќ, Марија Андовска, Елена Стојкоска


„Квартет“
Кореографија и режија: Дејан Битровски
Музика избор
Костими: Скопје танцов театар
Настапуваат: Сара Димовска, Јоана Благадуша, Клара Христова, Микаела Анџела Глигорова

„КОТЕЛ“
Кореографија и режија: Рисима Рисимкин
Музика: Тони Китановски
Костими: Благој Мицевски
Настапуваат: Нина Петрушевска, Надја Луканова, Теона Ѓуровска, Елена Терзиева, Ивона Маневска, Миа Петровиќ, Елена Стојковска, Михаела Колцункова, Сара Крковиќ, Марија Андеовска


 

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Промоција на книга „Лексикон на странски сликари во Македонија во периодот 1850-1950 година“

Во организација на Комората на овластени архитекти и овластени инженери, денес, со почеток во 18:00 …