Tag Archives: пат

(ВИДЕО) Дали е ова иднината? Податоците од таблата со инструменти ќе бидат проектирани на патот

Форд би го отстранил главниот дисплеј, па возачот нема да мора да го приспособува својот вид на различни растојанија бидејќи информациите би биле поприродно позиционирани на патот пред него. „Европското одделение на Ford тестира нова технологија за фарови што може да го замени head-up дисплејот со проектирање корисни информации на …

Повеќе »

Изберете го ПАТОТ по кој би тргнале – врз основа на тоа, можете да откриете каква ИДНИНА ве очекува!

Сите ние си ги избираме патиштата и’ буквално и симболично. Дали газите добро изгазени патеки или избирате стабилни патишта? Дали ги следите масите или сте соло играч? Нашите избори се под влијание на нашиот карактер, ставови и лични карактеристики, а нашата иднина во голема мера зависи од изборот што го …

Повеќе »

(ФОТО) Како на филм: Сама се породила на пат, а потоа седнала во автомобилот и возела до дома!

Хедер Скетс од Кентаки била во центарот на вниманието на американските медиуми откако го родила своето шесто дете сама, покрај пат, додека другите деца ја гледале од автомобилот. Таа на својот Фејсбук профил објавила семејна слика, но и напишала за ова необично искуство. Бидејќи имала три недели од терминот за …

Повеќе »

(ВИДЕО) Јапонците претставија возило со двојна намена, автобус што може да вози и на пруга

ЈАПОНЦИТЕ претставија ново возило кое веднаш влезе во конкуренција за најоригинален новитет на годината. DMV или со подолго име Dual Model Vehicle е автобус опремен со систем што го прави компатибилен со и зад железничкиот сообраќај. И ова не е само концепт, туку возило кое е подготвено за секојдневна употреба. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ХРАБРА ДЕВОЈКА – СНЕЖНА ПРИНЦЕЗА: Светлана минала пат од злоставување до кариера на успешен АЛБИНО-МОДЕЛ!

„Јас сум дете на Месечината и викајте ме Шуми“ – со овие зборови 20-годишната Светлана Шлапак од Обреновац го започнала разговор пред камерите за емисијата на ТВ Прва. Шуми е родена со албинизам, но не и е проблем да го живее животот во потполност, а како поминала нејзината животна приказна, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ТРЕБА ДА УЧИМЕ ОД ОВИЕ ЛУЃЕ – Една статија на „Индекс“ ги споила Славен (во инвалидска количка) и Михаел во неверојатен потфат од 1000 километри

ПРОЕКТОТ Илјадници километри на Славен во инвалидска количка со насмевки на лицата е приказна за луѓе кои одлучиле да ги преминат границите на својата издржливост за да им помогнат на другите. Меѓу овие луѓе се главниот актер Славен Шкробот и авантуристот Михаел Штрле. Целта – велосипеди за лица со посебни …

Повеќе »

(ВИДЕО) Се онесвестил во автомобилот – минувачи ги кршеле стаклата за да му помогнат

ViralHog на својот YouTube каналот објави неверојатна снимка. На еден пат во Атланта, минувачите забележале дека возачот на еден автомобил се онесвестил додека возилото се’ уште се движело. Тие се упатиле кон автомобилот и почнале да ги кршат стаклата за да му помогнат на возачот. На крајот успеале да ја …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПРЕУБАВО – Голем океански пат: 243. километри фасцинантна историја и најубавите пејсажи на Австралија!

Големиот океански пат е на списокот на австралиски национални богатства, а многумина го сметаат за најдолг воен споменик во светот. Изградбата на овој пат, за кој се вели дека обезбедува најголемо задоволство во возењето во светот, започнала веднаш по Првата светска војна и траела цели 13. години. Покрај неговото симболично …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Мајстори на импровизација: Погледнете како се снашле и ги „поправиле“ своите автомобили!

Импровизацијата во автомобилскиот свет е исклучително широк поим, особено во итни ситуации. Ако станува збор за автомобил што патува на јавен пат, тогаш оваа импровизација треба да исполнува барем минимум безбедносни барања, исто како што нуди, на пример, резервно тркало со намалени димензии. Сепак, многумина често се наоѓаат во ситуација …

Повеќе »