(ВИДЕО) Јапонците претставија возило со двојна намена, автобус што може да вози и на пруга

ЈАПОНЦИТЕ претставија ново возило кое веднаш влезе во конкуренција за најоригинален новитет на годината.
DMV или со подолго име Dual Model Vehicle е автобус опремен со систем што го прави компатибилен со и зад железничкиот сообраќај. И ова не е само концепт, туку возило кое е подготвено за секојдневна употреба. Ќе ги поврзе Токушима и Кочи во јужна Јапонија, а локалните власти очекуваат да стане и туристичка атракција. Според Ројтерс, на премиерата одржана во Каијо во префектурата Токушими, биле претставени три примероци во црвена, сина и зелена боја.


DMV има неконвенционален преден дизајн со огромен преден дел, додека сè друго изгледа како обичен автобус. Дизел моторот ги придвижува задните тркала и може да превезе 21. патник. Она што го прави посебен е метаморфозата во шинско возило, за само 15. секунди. За кратко време, предниот дел се крева додека задниот контакт со земјата се остварува преку шини.
Максималната брзина на патот е 100 км/ч, додека по железницата се движи со брзина до 60 км/ч. Единствениот недостаток на конструкцијата е неможноста за возење по нагласена падина поради големиот преден дел.


Фото: Принтскрин/YouTube

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Менторската работилница „Што после средно“

Во среда, на 22 мај 2024 година, во кафе-книжарницата Буква, со почеток од 12:00 часот …