Tag Archives: нов зеланд

(ВИДЕО) „Еден е жив, дали некој знае нешто за ова“: Морничаво видео кое и научниците ги оставило во чудо

Глетка што ретко се гледа Новозеланѓанецот од Окланд ги шокирал корисниците на Интернет ширум светот, но и експертите. Имено, тој објавил видео од неколку чудни суштества кои личат на инсекти. „Мајка ми го најде ова на подот од кујната. Еден е сè уште жив. Дали некој знае што е тоа? …

Повеќе »

(ВИДЕО) Најголем концерт од почетокот на пандемијата – Бенд свирел пред 50.000 луѓе

Додека остатокот од светот се бори со корона, затворање и физичко дистанцирање, групата Six60 синоќа настапила пред огромна публика од приближно 50.000 луѓе во Окланд. Во Нов Зеланд, луѓето повеќе не мора физички да се дистанцираат едни од други и да носат маски затоа што преку тековните мерки и политики …

Повеќе »

Амазон ја снима најскапата серија во историјата на телевизијата

ПРВАТА голема серија на Амазон, според најавите, ќе биде најскапа во историјата на телевизијата, оставајќи ги зад себе Круната и Игра на тронови. Американската ТВ-платформа „Амазон“ планира да потроши околу 465. милиони долари за снимање на првата сезона од серијата „Господар на прстените“, пренесува Hollywood Reporter. Извори потврдиле дека станува …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) После несреќата останала во количка: Која е глумицата која го обвинила Лечиќ за силување?

СРПСКИОТ актер Бранислав Лечиќ беше обвинет за силување од друга актерка. Станува збор за актерката Мерима Исаковиќ која тврди дека злоупотребата се случила пред 43. години, кога таа беше студентка по глума. Во тоа време имала 18. години. Која е Мерима Исаковиќ? Мерима е поранешна југословенска филмска актерка, за која …

Повеќе »

Во Нов Зеланд постои продавница во која се е бесплатно

Главниот град на Нов Зеланд, Велингтон, стана град со многу невообичаено место, продавница каде сè е бесплатно. Оваа „Социјална продавница“ или „банка за храна“ како што се нарекува, е основана од градската организација „Мисија на Велингтон Сити“, која е основана во 1904. година со цел да одговори на барањата и …

Повеќе »

КАТОЛИЧКАТА ЦРКВА СЕ ИЗВИНИЛА: Злоставувани и бебиња од девет месеци, силувани жртви, мачени со електрошокови…

Католичката црква на Нов Зеланд им се извинила на жртвите на злоставување во црквата. Се извинила пред кралската комисија што истражувала злоупотреби во државните институции за грижа и верските институции, бидејќи било утврдено дека 250.000 деца преживеале тортура, а меѓу жртвите биле и деветмесечни бебиња. Католичката црква на Нов Зеланд, …

Повеќе »

(ВИДЕО) НАЈЛОШОТО ПОМИНАЛО: На Нов Зеланд повеќе нема опасност од цумани – вака изгледале брановите кои ги уплашиле граѓаните!

Властите во Нов Зеланд го намалиле нивото на предупредувања за цунами издадени по третиот силен земјотрес со епицентар недалеку од Кермадек, острови во Тихиот океан кои припаѓаат на оваа земја. Агенциите наведуваат дека во некои градови владеела паника бидејќи стотици луѓе се обиделе да достигнат некои повисоки места поради предупредувањето …

Повеќе »

(ВИДЕО) ПОРАДИ СТРАВ ОД ЦУНАМИ БЕГААТ ВО БРДАТА: Почнала евакуација на жителите на малечките острови!

Издадено е предупредување за цунами за скоро целиот Пацифик поради силниот земјотрес што вчера по трет пат го погоди Нов Зеланд. За населението од дури 13 земји што живеат покрај крајбрежјето, наредена е евакуација во повисоките области. Наредена е и евакуација на голем број пацифички острови, каде населението побегнало на …

Повеќе »

(ВИДЕО) СНИМКИ ОД СТРАШНИОТ ЗЕМЈОТРЕС НА НОВ ЗЕЛАНД: Сирени одекнуваат по островот, се тресело стотина килоемтри од епицентарот!

Силен земјотрес со јачина од 8,1 степен го погоди брегот на Нов Зеланд, недалеку од островите Кермаде, објави Американскиот геолошки институт. Да потсетиме, за само шест часа, три силни земјотреси со јачина над седум степени го погодија Нов Зеланд. Hope everyone is ok out there, especially off the east coast …

Повеќе »