Tag Archives: нов зеланд

(ВИДЕО) ПОРАДИ СТРАВ ОД ЦУНАМИ БЕГААТ ВО БРДАТА: Почнала евакуација на жителите на малечките острови!

Издадено е предупредување за цунами за скоро целиот Пацифик поради силниот земјотрес што вчера по трет пат го погоди Нов Зеланд. За населението од дури 13 земји што живеат покрај крајбрежјето, наредена е евакуација во повисоките области. Наредена е и евакуација на голем број пацифички острови, каде населението побегнало на …

Повеќе »

(ВИДЕО) СНИМКИ ОД СТРАШНИОТ ЗЕМЈОТРЕС НА НОВ ЗЕЛАНД: Сирени одекнуваат по островот, се тресело стотина килоемтри од епицентарот!

Силен земјотрес со јачина од 8,1 степен го погоди брегот на Нов Зеланд, недалеку од островите Кермаде, објави Американскиот геолошки институт. Да потсетиме, за само шест часа, три силни земјотреси со јачина над седум степени го погодија Нов Зеланд. Hope everyone is ok out there, especially off the east coast …

Повеќе »

(ВИДЕО) СТРАШНО- АЈКУЛА УБИЛА ДЕВОЈКА НА НОВ ЗЕЛАНД: Ја грабнала и повлекла во длабочина – капачите сведочеле за морбидните сцени!

Кајла Марлоу, 19-годишна девојка од Нов Зеланд, смртно настрадала во стравичен судир со голема бела ајкула која го вовлекла нејзиното тело во длабочините и и’ ги сомлела нозете. Марлоу пливала на плажата Ваихи во четвртокот кога ја грабнала ајкула, а другите пливачи биле сведоци на грозоморни сцени додека луѓето врескале …

Повеќе »

(ВИДЕО) Дочек на Нова година во Нов Зеланд

Во некои делови на светот, старата 2020 година веќе е испратена, а новата 2021 година е дочекана. “Среќна Нова година!”, му порачуваат жителите на Оукленд во Нов Зеланд на светот, каде старата 2020 година веќе е испратена со прекрасен огномет а новата 2021 година е дочекана. Илјадници луѓе веќе ја …

Повеќе »

(ФОТО) ПОТПОЛНО ЈА ЕЛИМИНИРАЛЕ КОРОНА: Во оваа земја тврдат дека повеќе немаат случаи на зараза

Нов Зеланд е единствената земја во светот што досега целосно го елиминираше вирусот корона. Според зборовите на премиерката Jacинда Ардерн, оваа цел беше постигната и од амбиција, но и од страв, бидејќи дури и на почетокот на пандемијата било заклучено дека здравствениот систем нема да може да се справи со …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВЕРОЈАТНО – Од стар контејнер направиле оаза за уживање: Со добра организација се потребно за живот „собрале“ на 12. квадрати!

Во светот се’ попопуларни се малечките куќи а изгледот на оваа сигурно ќе ве воодушеви. Брачна двојка од Нов Зеланд направи вистински мал рај на земјата на неверојатна локација. За да бидат работите уште поинтересни, тие ставиле се што им е потребно за живот и уживање во стар контејнер од …

Повеќе »

(ВИДЕО) Секој месец му давале враќи пари да изигрува ВОЛШЕБНИК а сега има ГОЛЕМ проблем!

Нов Зеланд си има свој волшебник, човек кој  веќе подолго време може да се видите  како „патролира“ и разговарате со луѓето. Мажот нема „никакви ментални пробнлеми“. Сосема е добро. Покрај тоа, тој заработува околу 10.000 долари годишно за оваа работа, што е доста солидно. Иан Брекенбери е роден пред скоро …

Повеќе »

ЛОШИ ВЕСТИ – После 102. дена короната се вратила на Нов Зеланд

Во Окланд е прогласена состојба на 3 степен После 102 дена, коронавирусот повторно се појави во Нов Зеланд, поради што градот Окланд повторно беше ставен во карантин, пренесува „Блумберг“. Коронавирусот се појави во едно домаќинство, а не е познато како здравствени власти сега ги следат контактите со цел да го …

Повеќе »

ЗЕМЈА ЗА ПРИМЕР: Нов Зеланд веќе 100. дена нема ниту еден нов случај на корона вирус

Поминале сто дена откако на Нов Зеланд успеале да го сузбијат ширењето на коронавирусот. Животот во оваа земја се вратил во нормала. Ова се рефлектира во секојдневните активности – рагби натпреварите се играат пред голем број гледачи и луѓето ги посетуваат рестораните без страв од заболување од вирус, пренесува Асошиејтед …

Повеќе »