Tag Archives: маслинки

Ова е супер здрава храна која би требало да ја јадеме секој ден

Овошје, зеленчук, посни протеини, јаткасти плодови и семиња се повеќе од вкусна храна. За нормално функционирање на телото, му треба необработена, цела храна полна со хранливи материи и влакна. Затоа експертите наведоа неколку супер здрави намирници што треба да ги консумираме почесто и во поголеми количини. Ако не ги јадете, …

Повеќе »

5. ПРИЧИНИ СЕКОЈ ДЕН ДА ЈАДЕТЕ МАСЛИНКИ: Еве како му помагаат на телото да оздрави!

Капки чисто здравје Маслинките имаат културно и историски богата традиција. Гестот за пружање маслиново гранче со милениуми го симболизира мирот меѓу народите. Маслинките исто така претставуваат долговечност, нудејќи му на телото неверојатно здрави придобивки. Маслинките се одгледуваат илјадници години, а најстарото познато дрво се наоѓа на Крит. Ова дрво е …

Повеќе »

УСПОРУВА СТАРЕЕЊЕ, ШТИТИ ОД БОЛЕСТИ: Зошто витаминот Е е важен во исхраната!

Витаминот Е е вреден за здравјето и затоа е добро да се вклучи во менито во форма на одредена храна. Во спротивно, постои можност да се појават разни здравствени проблеми и болести. Оние што ги следат препораките можат да бидат смирени кога станува збор за антиоксиданти и заштита од продирање …

Повеќе »

Оваа солена грицкалка помогнува да се намали крвниот притисок и уште многу нешта

Медитеранската исхрана е една од најздравите. Затоа не е изненадувачки што намирниците што ја сочинуваат се многу добра за здравјето на луѓето. Особено маслинките каламата, кои своето име му го должат на грчкиот град Каламата. Карактеристика на овој вид маслинки е нивната темно виолетова боја. Тие се сушат во солена …

Повеќе »

(Рецепт) Солени Рафаело топчиња: Најубаво предјадење кое освојува!

Рафаело е една од најпродаваните слатки ширум светот, но дури и овој солен пандан на познатите слатки топчиња со кокос не треба да се фрла. Напротив, ќе уживате и при правење и во комбинирање на вкусови. Состојки: 1 парче пилешко бело месо 200 грама фета сирење 1 врзоп зеленчук за …

Повеќе »

ЕЛИКСИР ЗА ЗДРАВЈЕ – Ниту еден лек не и е рамен: Оваа билка спречува стареење, го чува срцето и намалу ризик од рак!

Не ја нарекуваат без причина чувар на здравјето на целиот организам Маслинките не се без причина омилени на многу луѓе. Докажано е дека тие се една од највредата и најкорисна намирница што можеме да ја внесеме во организмот. Редовната потрошувачка ќе има многу позитивен ефект врз целото тело. За почеток, …

Повеќе »

(ФОТО) Посни бомбици со сусам и маслинки

Потребно е: 500 г компири варени во лушпа 100 г посен маргарин сол, црн пипер 100 г црни и зелени маслинки 100 г на суво испржен сусам Подготовка: компирите сварете ги во лушпа, излупете и испасирајте заедно со маргаринот, убаво измешајте. Најдобро е смесата да отстои преку ноќ во фрижидер, …

Повеќе »

(ФОТО) 5 рецепти за посни предјадења

Бомбици со маслинки Состојки: 500 г компири 100 г маргарин 100 г посен кашкавал сол, црн пипер маслинки сусам Подготовка:компирите сварете ги како за пире, испасирјте, додајте маргарин, рендан кашкавал, сол и црн пипер. Изладете па правете топчиња и во секоја ставајте по една маслинка без коска. Обликувајте ги топчињата …

Повеќе »

(ФОТО) Рецепт на денот: Австралиски хроно леб на Лореин Паскал

Лореин Паскал е британска готвачка која има издадено повеќе готвачи, но има и свои емисии на каналот 24kitchen. Потребно е: 350 г. брашно од спелта, или интегрално пченкарно 50 г. ’ржано брашно 50 г. брашно од хељда 1 лажичка иситнет рузмарин 1 лажичка морска сол 1 лажичка провансалски зачини, мешавина …

Повеќе »