(ФОТО) Посни бомбици со сусам и маслинки

Потребно е:
500 г компири варени во лушпа
100 г посен маргарин
сол, црн пипер
100 г црни и зелени маслинки
100 г на суво испржен сусам
Подготовка: компирите сварете ги во лушпа, излупете и испасирајте заедно со маргаринот, убаво измешајте. Најдобро е смесата да отстои преку ноќ во фрижидер, или неколку часови пред обликување.
Со раце кинете од смесата, истенчете на дланка и ставете зелена или црна маслинка, без коска, обликувајте бомбица и валкајте во пропржениот сусам.
Пред служење убаво изладете.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите за утре, 23.05.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Бизнис: Нема пречки на професионалниот пат на Овенот овој четврток. Постои можност да се …