Tag Archives: сусам

Ова се најздравите семки за нашиот организам

Одредени видови семиња можат да се пофалат со нивната хранлива вредност и уникатни вкусови кои секојдневната храна ја претвораат во многу вкусна, полна со хранливи материи. Семињата се суперхрана која е навистина корисна за нашето здравје и благосостојбата на целиот организам. Тоа е доволно добра причина да ги вклучите во …

Повеќе »

ЕДНА лажица ТААН содржи 10% од дневната вредност на многу хранливи МАСТИ, витамини и минерали: Вметнете го во вашата исхрана!

Таан е пржена мелена паста од семе од сусам со лесен вкус… Оваа состојка е особено широко користена во азиската и медитеранската кујна, иако за многумина таанот е познат како една од состојките на хумусот. Се чини дека оваа паста е поврзана со магијата на Истокот: покрај кулинарските придобивки, има …

Повеќе »

Дали знаете зошто секоја жена треба да изеде шака сусам дневно? Причините се неверојатно!

Неправедно се занемарува во секојдневната исхрана а треба да биде задолжителна храна, бидејќи сусамот е чувар на општото здравје. Богатството на витамини Б, А, Е, лецитин, ниацин, калциум, калиум, магнезиум, фосфор, железо, цинк и селен, го прават заштитник на срцето, коските, забите, убавината на кожата и борец против слободните радикали. …

Повеќе »

Оваа НЕВЕРОЈАТНА НАМИРНИЦА ги зајакнува коските, помага против изгореници и е добра во третманот на хемороиди…

Сусамот е исто така храна што лечи хемороиди и ги олеснува изгорениците. Семето од сусам не е само вкусен додаток на пецива и јадења, туку е и исклучително лековита храна што ги зајакнува коските и помага при лекување на изгореници и хемороиди. Доколку на вашето тело му недостасува калциум, доволно …

Повеќе »

(Рецепт) Солени Рафаело топчиња: Најубаво предјадење кое освојува!

Рафаело е една од најпродаваните слатки ширум светот, но дури и овој солен пандан на познатите слатки топчиња со кокос не треба да се фрла. Напротив, ќе уживате и при правење и во комбинирање на вкусови. Состојки: 1 парче пилешко бело месо 200 грама фета сирење 1 врзоп зеленчук за …

Повеќе »

Крал на здравјето кој го чува срцето, нервите и ги опушта мускулите: Овие 10. намирници се полни со магнезиум!

Магнезиумот со право се нарекува минерал на животот бидејќи без него нашето тело не би можело да направи никакво движење. Тој е клучен за функционирањето на нервниот систем и мускулите, но кај повеќето возрасни недостасува. За да го зголемите внесот на магнезиум, оваа храна имајте ја на чинија секој ден. …

Повеќе »

Еве како да внесете што повеќе цинк во организмот и да го зајакнете телото: Болестите нема да ви можат ништо!

Честите настинки, влошување на хроничните заболувања – се знаци на слаб имунитет. Цинкот е најважен за обновување на организмот… Недостаток на цинк бил забележан кај секое трето лице во средна возраст. Телото не произведува цинк самостојно, но залихите се надополнуваат со внес на храна. Луѓето со нарушувања на бубрезите и …

Повеќе »

(Рецепт) Напиток кој е полн со ЦИНК и ВИТАМИН Ц: Се подготвува за 5. минути и бргу го јакне имунитетот!

Напивка кој треба да го правиме за време на пандемијата – лесно се подготвува а е полн со цинк и витамин Ц! Научно е докажано дека цинкот спречува настинката и го намалува ризикот од вируси, како и дека поттикнува брзо излекување. Цинк е клучен за функционирање на повеќето клетки во …

Повеќе »

(ВИДЕО) Домашно чоколадо полно со ореви, сусам и мед!

Ако сакате чоколадо направете го сами. Енергетските чоколатца убаво ќе ви дојдат и како ужина… Потребно е: 4 лажици мед 100 г путер 100 г млечно чоколадо 50 г сечкани ореви 100 г бисквити 100 г сусам 2 лажици шеќер во прав Подготовка: во тиган малку испечете го сусамот да …

Повеќе »