(РЕЦЕПТ) Нејзиниот плод го консумираме секој ден, а не сме свесни дека чајот од листовите на ова растение е најздравиот напиток во светот!

Само мал број луѓе знаат дека листот од маслинка е особено здрав и лековит.
Омилениот медитерански плод и незаменлива состојка на медитеранските јадења, покрај уникатниот вкус, го красат и совршена комбинација на витамини и минерали. Затоа маслинките се користеле како лек уште од античко време и се верува дека лекуваат дури 60. видови болести.
Поради високата содржина на витамин Е, маслинките се класифицирани како важен антиоксиданс. Покрај тоа, тие содржат многу хранливи и лековити материи, како што се витамин Ц, Д, А, К, растителни масти, протеини, бета-каротен, ензими, незаситени масни киселини, омега-3 киселина, олеуропеин, олеинска киселина, стеаринска киселина, палмитинска киселина, хлорофил, флавоноиди, фитостероли, железо.

This image has an empty alt attribute; its file name is maslinki-2.jpg


Рецепт за најздрав чај
За шолја од 300 милилитри чај потребни ви се 15. до 20. суви листови маслинка. Оставете ја водата да зоврие, додадете ги листовите и варете со нив уште 2. до 3. минути. Оставете ги листовите да отстојат во водата уште 10. минути и извадете ги. Не е добро листовите да стојат долго. Можете чајот да го пиете ладен или топол со мед, лимон или ништо.
Чајот треба да се пие секој ден за да се почувствуваат подобрувања за разни болести. Се препорачува превентивно да се пие чај за да се спречат овие болести. Чајот има благ вкус со едвај забележлива горчина. Измијте ги листовите и исушете ги на воздух, а потоа чувајте ги во затворен сад подалеку од сончева светлина.
Неодамнешните истражувања потврдија дека чајот од маслинки има повеќе антиоксиданси дури и од зелениот чај, што го прави еден од најздравите чаеви на планетата.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Хороскоп за утре за сите хороскопски знаци: Што не советуваат ѕвездите за утре, 23.05.2024 година, во врска со работата, љубовта и здравјето

Овен Бизнис: Нема пречки на професионалниот пат на Овенот овој четврток. Постои можност да се …