Tag Archives: многу болести

Ново истражување за тоа како кучето влијае на луѓето: Го активира овој дел од мозокот

Едно ново истражување спроведено во Швајцарија потврдува дека кучињата имаат добар ефект врз нашиот мозок Истражувачите ангажирале 19 здрави возрасни лица за да ја измерат нивната мозочна активност за време на неколку сесии, во присуство и отсуство на кучиња. Резултатите може да ја подобрат ефикасноста на терапии со помош на …

Повеќе »

(ФОТО) Еве за што се е корисно ако јадете мед и цимет секој ден!

Помогнува кај многу болести Можеби звучи неверојатно, но мешавината од мед и цимет навистина ги лекува скоро сите болести. Медот во комбинација со цимет станува смртоносно оружје за вирусите, високото ниво на холестерол, шеќер и други непријатели за нашето здравје. Еве за што се’ е добра оваа мешавина: Заболувања на …

Повеќе »

(Рецепт) Три пати на ден, по една лажица пред јадење: Лек против најчестиот симптом на многу болести

Анемијата не е болест, туку општа состојба на организмот, која се манифестира во голем број на болести. Според тоа, има и голем број на анемии. Анемијата е придружен синдром на одредена болест и како таква бара прецизно да се утврди зошто се појавила. Во најдобар случај, анемија може да се …

Повеќе »

(ФОТО) Сега е вистинското време да ги јадете: СИТЕ БЕНЕФИТИ ОД ПИПЕРКАТА

Нема многу зеленчук што може да се види во толку различни светли бои како пиперките. Постојат светло зелена, темно зелена, жолта, бледо жолта, портокалова, црвена, зелено-црвена, виолетова, кафена боја, а овој спектар на атрактивни бои не е само пријатен за око. Овој зеленчук му служи на целото тело. Пиперката е …

Повеќе »

Вежбањето може да ги намали сите здравствени ризици за постарите возрасни лица. Еве како да започнете

ЗАМИСЛИ лек кој ја намалува стапката на смртност од рак на дојка и ризикот од повторување на ракот на дојка за 50 проценти, ризикот од рак на дебелото црево и дијабетес тип 2 за две третини, а ризикот од срцеви заболувања, хипертензија и Алцхајмерова болест за 40. проценти. Дополнително, може …

Повеќе »

(РЕЦЕПТ) Нејзиниот плод го консумираме секој ден, а не сме свесни дека чајот од листовите на ова растение е најздравиот напиток во светот!

Само мал број луѓе знаат дека листот од маслинка е особено здрав и лековит. Омилениот медитерански плод и незаменлива состојка на медитеранските јадења, покрај уникатниот вкус, го красат и совршена комбинација на витамини и минерали. Затоа маслинките се користеле како лек уште од античко време и се верува дека лекуваат …

Повеќе »

Ако сте нервозни и ако срцето ви чука забрзано, пијте чај од ОВАА билка

Маточина ја чисти крвта и се препорачува за пациенти со болести на срцето. За прочистување на крвта, да го избркате неасположението и тагата и да си помогнете во работата на сите внатрешни органи – пијте чај од маточина. Ова растение долго време се користи како одличен природен лек кој го …

Повеќе »

(ФОТО) Емотивната приказна за девојчето Јана и делфинот Јан кружи по светот, а поради нив е вратена надежта за излекување од многу болести

Според мислењето на многу стручњаци, она што не го можат лекарите – можат делфините Овие најпаметни животни даваат сериозна помош во лекувањето на многу сериозни болести. Особено корисна терапија со делфин влијае на пациенти кои страдаат од аутизам, церебрална парализа и последиците од мозочен удар. Често се случува, во делфинариумот, …

Повеќе »

(Рецепт) ВИСТИНСКИ ЛЕК НА ГЕРМАНСКАТА НАРОДНА МЕДИЦИНА: Додајте ги овие 3. работи во 1 чаша вода и спречете ги и НАЈТЕШКИТЕ БОЛЕСТИ!

За подготовка на овој здрав и природен пијалок од стара Германија ви треба лимон, ѓумбир и лук, а има и многу придобивки од комбинацијата на овие три намирници: – регулирање на маснотии во крвта – превенција и третман на артериска опструкција – превенција и третман на инфекции и настинки – …

Повеќе »