Tag Archives: чај

(Рецепт) Во неговата моќ се колнат и лекарите: Овој НАРОДЕН ЛЕК успешно спречува анстанување инфекции и камен во бубрегот

Природната медицина има решение за секој проблем… Нема сомнение дека улогата на бубрезите во организмот е повеќекратна. Тие се одговорни за исфрлување на токсините, одржување на pH на крвта, баланс на електролити и производство на одредени хормони. Тие се многу важни за правилно функционирање на целиот организам, така што во …

Повеќе »

(Рецепт) Со мајчина душица намалете го ревматизмот: Направете тинктура која ќе ја втривате на болните места!

НА ОНИЕ кои страдаат од чести воспалувања на бронхиите, секрети во белите дробови, имаат слабо варење и нередовни столици или имаат ревматски болки, треварите им советуваат мајчина душица. Ова мајско растение се користи и во случај на нарушувања на бубрезите и мочниот меур. Мајчина душица се препорачува за грчеви во …

Повеќе »

(Рецепт) Руските рецепт за пролетни алергии – симптомите исчезнуваат преку ноќ!

Освен копривата, како ефикасно решение во борбата против алергијата на полен се покажал и сокот од бозел, како и чајот од ѓумбир… Пролетта е годишно време на кое речиси сите се радуваат, но за некои значи уште една сезона на борба со алергиите. За среќа, природните лекови ја имаат таа …

Повеќе »

(Рецепт) Во време на пандемија на коронавирус сите го пијат овој МОЌЕН НАПИТОК: Благотворно делува на белите дробови и кашлањето, но сепак НЕ МОЖАТ СИТЕ да го користат!

Овој чај се препорачува и за лица кои имаат таканаречени „правливи бели дробови“, односно респираторни органи исполнети со прашина на специфични работни места Пандемијата со корона вирус, кој владее во светот, ја предизвикал желбата за чајот подбел, што може да се добие во аптеките. Сепак, чајот што содржи хломоноиди, и …

Повеќе »

Моќта на варениот лук: Кога се подготвува според овој рецепт, уништува секаков вид вирус!

Искористете ја целата предност на оваа моќна намирница Лукот е една од најздравите намирници, природен антибиотик и средство кое ги одвраќа сите вируси. Најчесто се користи при готвење или како додаток во исхраната во салата, а малкумина знаат дека може да се направи и чај. Ви донесуваме рецепт за чај …

Повеќе »

ПОДОБРО ОД БИЛО КОЈ ЛЕК – Лековит напиток во традиционален руски рецепт: Го јакне имунитетот, ги лекува дишните патишта и го намалува ризикот од рак!

Во едно растение има целиот спектар на лековити својства Се нарекува диво растение, крајно лековито. Покрај ублажување на симптомите на грип и воспаление на дишните патишта, го подобрува и апетитот. Затоа е важно да го имате во вашата природна аптека. За бозелот се вели дека е едно од повеќето лековити …

Повеќе »

СОВЕТИ НА НУТРИЦИОНИСТ КАКО ДА ГИ ЗАЈАКНЕТЕ БЕЛИТЕ ДРОБОВИ И ИМУНИТЕТОТ! Јадете риба, житарки, а овој зачин сигурно го имате во домот!

Нутриционист открива како да се зајакне имунитетот и респираторниот систем: Овој зачин е добар за белите дробови! Добриот имунолошки систем е клучен за доброто здравје како одбрана на организмот од вирусни и бактериски инфекции. Најдобар начин за подобрување на вашиот имунитет е да ги избалансирате калориите, да јадете полесна и …

Повеќе »

Чудо од природата: Лекува настинки, ја намалува нервозата, ја ублажува депресијата…

Сојузникот на здравјето на древните Абориџини ги уништува бактериите, ги чисти бронхиите и синусите и помогнува при воспалување на грлото… Еукалиптус (Eucaliptus globulus) е дрво со раскошни крошни, потекнува од Австралија и е единствена храна на коалите. Листовите поседуваат лековита моќ, а во народната медицина најмногу се користат за болести …

Повеќе »

(Рецепт) ЧУВАР НА ЗДРАВЈЕТО – Чудотворна билка, неправедно занемарена: Лекарите се сигурни дека лекува рак!

Иако не е често во употреба, на лековитите својства на оваа билка им нема крај. Глуварчето се користи во форма на чај и придонесува за подобра состојба на телото, но коренот, кој е многу помоќен во лекувањето на многу состојби, е неправедно запоставен. До неодамна, се сметаше за плевел што …

Повеќе »