Tag Archives: лешници

(ПОСНО) Какао колач со бадеми и лешници

Посен чоколаден десерт со бадеми и лешници. Состојки: – 125 гр печени излупени бадеми – 125 гр печени лешници – 130 гр кандиран ананас – 2 лажици какао – 1 лажица цимет – 100 гр пченично меко брашно – 170 гр мед – 30 гр шеќер – 2 кесички ванилин …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Десерт кој ќе ве освои на прв залак: Ледени коцки кои можат да бидат и посни и мрсни!

Ако сте започнале со постот имаме десерт кој ќе ве воодушеви… Потребно е: 300 гр шеќер 2,5 дл вода 125 гр маргарин/путер 200 гр чоколадо 400 гр медени бисквити 300 гр печени лешници Подготовка: Растопете го шеќерот со водата, а кога ќе зоврие додадете маргарин и чоколадо. Кога сè ќе …

Повеќе »

Совршени кокос топчиња од само четири состојки: Колачиња кои се топат во устата!

Вкусни, сочни и омилените рафаело топчиња со само четири состојки. Ќе го обожавате овој рецепт! Потребни состојки: 100 грама кокосово брашно (плус 50 грама за валање) 300 грама бело чоколадо 150 мл слатка павлака ореви по потреба (лешник, бадем, орев) Подготовка: 1. Скршете го чоколадото на парчиња. Загрејте ја слатката …

Повеќе »

(ВИДЕО) Непечена плазма торта со банани – брзо а вкусно!

На сите понекогаш ни недостасува некој брз а многу вкусен рецепт, посебно за десерти. Токму таков е овој за торта со мелена плазма и банани, и секако – чоколадо… Состојки: 450 гр мелена плазма 200 г мелени ореви, лешници или несолени кикирики 5 банани 4 жолчки 250 гр шеќер во …

Повеќе »

СУПЕРХРАНА – Така ОБИЧНИ а така ЛЕКОВИТИ: 4. ПОТЦЕНЕТИ намирници кои ТРЕБА да се јадат

Ако некој во семејството има висок крвен притисок или рак, што почесто изберете храна што ќе ги спречи овие болести. Домати, грав и особено тиква многумина сметаат дека се обична храна што ја јадат без многу задоволство. Ако знаевте што лекуваат, немаше да мислите така! Ако некој во семејството има …

Повеќе »

(ВИДЕО) Чоколадни плочки: Брзо, здраво и без печење

Сите сакаме здрави десерти… Овие чоколадни плочки се здрави но и калорични па доколку внимавате на калориите бидете претпазливи со парчињата што ќе ги изедете… Состојки: 50 г. какао 200 г црно чоколадо рендана коричка од два портокали 75 мл сок од портокал 150 мл мед или јаворов сируп 1 …

Повеќе »

(Рецепт) Домашен сладолед од чоколадо: Леден десерт кој ќе ве освои!

Омилена летна посластица па уште од чоколадо…Дали можете да замислите нешто послатко во жешките летни денови? Состојки: 5 белки 10 лажици шеќер 5 жолчки 500 мл слатка павлака 1 кесичка ванилин шеќер 300 мл млеко 200 г црно чоколадо 100 г лешници Подготовка: млекото ставете го во сад да се …

Повеќе »

(Рецепт) Домашни, непечени, слатки штангли: Нестварно лесно, здраво и вкусно – и децата ќе ги обожуваат!

Домашните штангли од јатки и брусница се неверојатно лесни, тие се многу здрави, неодоливо вкусни, и ќе бидат совршената закуска, како за вас, така и за вашите малечки. Потребни состојки: · 100 гр семки од сончоглед · 100 гр семки од тиква · 50 грама сушени брусници · 50 гр …

Повеќе »

(Рецепт) Со омилената житарка ќе создадете моќен имунитет: Десерт и лек во едно!

Консумирајте ја секогаш кога ќе почувствувате глад, со малку мед, цимет или какао во прав. Можете да додадете и мускатно оревче.И’, добивате одличен десерт кој патем ви го зајакнува и имунитетот. Оваа намирница е одлична за здравјето на цревата, кои се извор на нашиот имунитет, го поттикнува метаболизмот и содржи …

Повеќе »