Tag Archives: климатски промени

(ФОТО) Преубави градови кои до 2030. година би можеле да бидат под вода

Глобалното затоплување е една од горливите теми на глобално ниво, а сепак, тоа не е очигледно за секого и толку јасно пред очите, можеби затоа што тие не се најдиректно засегнати од последиците. Меѓутоа, доколку сте во град кој би можел да биде под вода за помалку од 10. години, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО 18+) Стотици луѓе шетаат голи низ пустината инспирирани од приказна од Стариот Завет

Стотици луѓе прекриени само во бела боја прошетаа низ пустината во близина на Мртвото Море како дел од проектот на американскиот уметник Спенсер Туник, пишува The Guardian. 54-годишниот фотограф посетил локација во јужен Израел како гостин во министерството за туризам за по трет пат да го покаже повлекувањето на Мртвото …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Во ТВ емисија гостувала потполно гола:„Важно е луѓето да ја слушнат пораката!“

Лора Амхерст се појавила во емисијата „Ова утро“ без ништо на себе, единствено што имала бил натпис посветен на зачувување на Земјата. Водителите на емисијата, Филип Скофилд и Холи Вилаби, со неа разговарале 8. минути, зборувале за климатските промени, а Лора изразила „загриженост, особено за помладите генерации“. На прашањето зошто …

Повеќе »

(ФОТО) ИАКО РЕТКО СЕ ПОЈАВУВА ВО ЈАВНОСТ ГО ДОЧЕКАЛЕ „НА НОЖ“: Принцот Хари бил, без Меган, на хуманитарен настан, а сите го нападнале поради ОВА!

Принцот Хари (36) учествувал на поло натпревар за да собере средства за неговото здружение „Сентебале“, која се грижи за децата кои живеат со ХИВ во Јужна Африка, која ја основаше со принцот Сеси во 2006. година. Натпреварот се одржа во поло клубот во Аспен, монденски скијачки центар во сојузната држава …

Повеќе »

Дејвид Атенборо ќе го претставува народот на самитот за климатските промени

Познатиот британски водител, Дејвид Атенборо, е именуван за „народен претставник“ на глобалниот самит за климатски промени годинава, каде што ќе разговара со политичките лидери за потребата од итна акција. Атенборо, најпознат по своите документарни филмови за животот во природата, како што е „Планетата Земја“, рекол дека пандемијата на вирусот корона …

Повеќе »

(ВИДЕО) ШИРУМ СВЕТОТ СЕ ОТВОРААТ ОГРОМНИ ДУПКИ ВО ЗЕМЈАТА: Што ја предизвикува оваа чудна природна појава?

ЗЕМЈОТРЕСИТЕ не се единствената причина за дупки и вдлабнатини, познати како „вртачи“, како што се појавија во Сисачко-Мословачката општина по неодамнешните земјотреси. Другите делови на светот се соочуваат со слични проблеми. Така, високи и длабоки расцеп се појавиле високо во кинеските планини, на автопатот долг илјада километри до Тибет, поради …

Повеќе »

Санта лед, 20. пати поголема од Менхетн, се одвоила од Антарктикот

Оваа голема санта мраз сега може да се движи во која било насока Огромна санта мраз со димензии 1.270 квадратни километри, или околу 20. пати поголема од Менхетен, се одвоила од Антарктикот, околу 10. години откако првпат била забележана пукнатина на ледената плоча „Брант“. Ваквите одвојувања на ледените плочи се …

Повеќе »

КЛИМА – НА ЦЕЛАТА ПЛАНЕТА И СЕ ЗАКАНУВА ЦРНА РЕКА: Тргнува од гренланд а научниците сеуште не го знаат нејзиниот ток! Еве како го води светот во пропаст!

Новото истражување покажува дека под замрзнатата површина на Гренланд се создава зачудувачка подземна река која се напојува од топење на мразот. Се верува дека овој подземен воден пат, наречен „Мрачна река“, се протегал на 1.000 км. Реката најверојатно започнува во срцето на Гренланд и се протега сè до Петерманскиот фјорд …

Повеќе »

(ФОТО) КЛИМАТСКИ ПРОМЕНИ: Среде Индискиот океан „никнал“ нов остров

Островот Хулхумале е одговор на локалното население на климатските промени. Додека зголемувањето на нивото на морето продолжува да се заканува на група острови во Индискиот Океан, нивното решение е едноставно – да се изгради остров отпорен на иднината. Новиот вештачки остров е направен од милиони кубни метри песок од морското …

Повеќе »