Tag Archives: донирање органи

Откриена причината за смртта на Ен Хеч

СПОРЕД записите на Окружниот оддел за медицинска истрага, актерката Ен Хече починала од инхалациски и топлински повреди како резултат на сообраќајната несреќа на 5, август. Според E! News, за смртта придонела и скршеницата на градната коска поради тапа траума. Записите како датум на нејзината смрт го наведуваат 11. август, а …

Повеќе »

Почина популарната глумица – Ова е последната фотографија на Ен Хеч: Само 20 минути пред несреќата позирала со насмевка

АКТЕРКАТА Ен Хеч вчера беше прогласена за мртва. Таа беше исклучена од апарати за одржување во живот една недела откако со автомобилот удри во куќа во Лос Анџелес. Нејзината смрт ја објави нејзината пријателка Ненси Дејвис на Инстаграм, а нејзиното семејство ја потврди за „Гардијан“. САМО 20 минути пред несреќата …

Повеќе »

МЗ: Храбро семејството одлучи да ги донира органите од својот близок, кај кого беше потврдена мозочна смрт, и да го продолжат животот на тројца пациенти!

Вчера во претпладневните часови едно храбро семејството одлучи да ги донира органите од својот близок кај кој беше потврдена мозочна смрт.По направените подготовки и координацијата помеѓу тимовите од интерните и хируршки клиники, доцна во ноќта започа експлантацијата, а веднаш потоа и трансплантацијата, најпрво на срцето, а утрово и на двата …

Повеќе »

Секоја чест – НА СВЕКОРОТ МУ ДОНИРАЛА ДЕЛ ОД ЦРНИОТ ДРОБ И МУ ГО СПАСИЛА ЖИВОТОТ: За подвигот на оваа снаа зборува цел регион!

Нусрет Мумиќ од Живинице во БиХ пензијата ја заработил со работа во рудникот за јаглен „Ѓурѓевик“. Кога требало да се одмори и да ги помине пензионерските денови среќно, овој 65-годишник се разболел. Пред пет години, му била дијагностицирана цироза на црниот дроб. Отпрвин, тој немал идеја колку е опасно и …

Повеќе »