Tag Archives: бафта

(ФОТО) ПОЧНУВА БРУТАЛНАТА ОДМАЗДА НА ВИЛИЈАМ НА ХАРИ: Им задал НИЗОК УДАР на братот и снаата! Тие се ЗАБРАНЕТИ на ОВОЈ НАСТАН! Пристигнало објаснување

Минатиот викенд во Лос Анџелес беше организирана BAFTA „Tea Party“, а принцот Хари и неговата сопруга Меган Маркл не биле поканети. Според извор за The Sun, доаѓањето на принцот и актерката би било вистинска „ПР катастрофа“ и дека мислеле дека би било страшна идеја да бидат поканети. View this post …

Повеќе »

БАФТА 2020: Најмногу награди за „1917“ на Сем Мендес

Филмот „1917“ на режисерот Сем Мендес, на синоќешното доделување на британските филмски награди БАФТА, победи во седум категории: за најдобар филм, најдобар британски филм, режисер, кинематографија, звук, продукциски дизајн и визуелни ефекти. А, беше номиниран и за оригинална музика и за шминка. Според Британската академија за филмски и телевизиски уметности, …

Повеќе »

(ФОТО) Ал Пачино паднал на црвениот тепих на Бафта!

Познатиот холивудски актер кој беше номиниран за најдобра машка споредна улога, за своето остварување во филмот „Ирецот“ на Мартин Скорцесе имал непријатнопст на црвениот тепих… Позирајќи пред собраните фоторепортери и поздравувајќи ги присутните Ал Пачино се сопнал и паднал. Секако, сето тоа било забележано од присутните фотографи. Но, се чини …

Повеќе »

(ВИДЕО) Погледнете ја фацата на Вилијам кога Марго Роби се шегувала на сметка на Хари и Меган!

Војводата и војвотката од Кембриџ по малку нервозно се смееле на шегата на Марго Роби за „Мегзит“ за време на говорот кој го одржала на доделувањето на наградите БАФТА. Кејт и Вилијам биле почесни гости на 73. доделување на наградите на Британската филмска академија кое се одржало во „Ројал Алберт …

Повеќе »

(ФОТО) Рами Малек и Лејди Гага победиле на доделувањето на наградите БАФТА…

Неодминливата „Боемска рапсодија“ не брилјирала.Освен наградата на Малек, филмот на контроверзниот режисер Брајан Сингер (53) освоил само уште БАФТА за најдобар звук… Американскиот глумец Рами Малек (37) на уште едно доделување освоил награда за најдобар глумец, а овојпат станува збор за престижната награда која ја доделува британската академија и филмски …

Повеќе »

„Три билборди“ доминираше на БАФТА

„Три билборди“ победи во категориите најдобар филм, најдобар британски филм, актерка во главна улога, оригинално сценарио и споредна машка улога. Филмот „Три билборди пред Ебинг, Мисури“, драма на Ирецот Мартин Мекдонаг, освои најмногу, односно пет награди на доделувањето на Британската академија за филмски и телевизиски уметности (БАФТА), кои се одржаа …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Обликот на водата“ води со 12. номинации за БАФТА

Филмот „Обликот на водата“ на Гилјермо дел Торо води според бројот на номинации за наградите на Британската академија за филм (БАФТА)… Фантастичната драма на Гилјермо дел Торо, кој пред два дена доби Златен глобус за режија, има 12. номинации за наградата БАФТА. Следат драмата „Најмрачниот час“ на Џон Рајт и …

Повеќе »