Tag Archives: америка

Извлечен џекпот вреден повеќе од милијарда долари

Победничкиот билет на џекпотот на лотаријата „Мега Милиони“, вреден 1,05 милијарди долари, што е трета највисока добивка во историјата на американската лотарија, бил продаден во супермаркет во предградието на Детроит, соопшти денеска организацијата. Во соопштението на „Мега Милионс“ се наведува дека сопственикот на билетот, кој чинел два долари, сè уште …

Повеќе »

CNN ЗА МЕЛАНИЈА ТРАМП: Првата дама на Америка ќе ја напушти Белата куќа со најмала популарност, а еве кога започнал да паѓа нејзиниот рејтинг

Првата дама на САД Меланија Трамп ќе ја напушти Белата куќа со најмала популарност од почетокот на нејзиниот мандат, наведува Си-Ен-Ен, повикувајќи се на нивното истражување. Од февруари 2016. година, кога нејзиниот рејтинг беше следен во јавноста, сопругата на американскиот претседател Доналд Трамп, Меланија, има најмала популарност, па 42. проценти …

Повеќе »

Прв пат после хаосот во Вашингтон: Се огласила Меланија Трамп

Нејасно е на какви лични напади се повикува сопругата на Доналд Трамп, кој наскоро ќе ја напушти функцијата претседател на САД. Првата дама на САД, Меланија Трамп изјавила дека е „разочарана“ и „обесхрабрена“ по немирите во Капитол минатата недела, а потоа додала дека е „срамота“ што оттогаш таа е мета …

Повеќе »

(ФОТО) Чудесно дрво кое живее против сите правила на природата

Иако го нарекуваат Дрво на животот, најчесто прашање што оди со ова дрво е – како воопшто е сè уште живо. Имено, тоа потсетува на човек на кого некој му ја оддели земјата под нозете, при што секоја одеи на своја страна, во шпага. Вака ова дрво виси во воздухот, …

Повеќе »

(ФОТО) НЕА НОВАТА 2021 И ПОЧНАЛА ФАНТАСТИЧНО: Добила бакшиш од 2.000 долари!

Келнерката од Америка останала „шокирана“ кога видела дека нејзиниот клиент и оставил бакшиш од 2.000 долари. Таа ја споделила фотографијата на својот Твитер и предизвикала бројни реакции Сара (21) од Америка открила дека била шокирана, но и пријатно изненадена кога го виделе тој огромен бакшиш. Сметката била 693,36 УСД а …

Повеќе »

(ФОТО) Ова е најефтиниот автомобил во Америка!

ЦЕНИТЕ на најевтините автомобили на европскиот и американскиот пазар се многу блиски, но понудата е многу поразлична. Во Европа, статусот на најевтин модел најчесто го држи Дачија (Сандеро), додека во Америка со заминувањето на малиот Митсубиши улогата ја презеде Шевролет. Името на моделот ни е познато, но сè друго е …

Повеќе »

(ФОТО) СЕ’ Е ЦРНО – Цела куќа ја обоила во црно – да одаде почест на мрачната 2020.

Хана Бичлер од Њу Орлеанс на Твитер сподели слики од нејзината куќа. Таа ја обоила целосно црно – вклучувајќи ги ѕидовите, надворешните делови, ролетните, покривите и прозорските рамки. Луѓето се воодушевени од резултатот… Сопственичката на куќата во Њу Орлеанс, Хана Бичлер, решила да му го покаже на светот своето „мрачно …

Повеќе »

ВО АМЕРИКА ПРОВЕРКАТА НА КОВИД МОЖЕ И ДОМА: Резултати за половина час!

Соединетите држави, вчера, како дел од борбата против пандемијата, итно одобрија ставање на пазарот на брз тест за лична употреба за откривање на ковид, кој дава резултат за 30 минути. Американската агенција за лекови (ФДА) го одобрила тој назален тест, кој може да го користи секој кој има 14 години …

Повеќе »

ЕПИДЕМИОЛОГОТ ОД САД, ДОКТОР ФАУЧИ ПОРАЧАЛ: „Луѓето кои ќе се вакцинираат не треба да престанат да носат маски и да држат дистанца!“

Ентони Фаучи, водечки експерт на американската влада за заразни болести, ги предупреди Американците откако фармацевтската компанија „Модерна“ објави дека нивната вакцина има ефикасност од дури 95%. Фаучи во интервју за Си-Ен-Ен изјави дека секоја вакцина против коронавирус ќе биде „дополнителен слој на заштита“. „Се разбира, со вакцина која е ефикасна …

Повеќе »