Студија: Две дози на Фајзер не се доволни за да се спречи омикрон, неопходна е трета!

Прелиминарните лабораториски студии покажуваат дека две дози на Фајзер можеби нема да обезбедат доволна заштита од варијантата на коронавирусот наречена омикрон, но три дози можат да го неутрализираат, соопштија компаниите во соопштението за печатот во средата.
Примероците на луѓе кои примиле две дози од вакцината против Ковид покажале во просек повеќе од 25. пати намалена неутрализирачка способност против варијантата омикрон во споредба со претходните мутации, „што укажува дека две дози од вакцината можеби не се доволни за заштита од инфекција со омикрон“ се компаниите Fizer и Bayontek.
„Иако две дози од вакцината сè уште можат да понудат заштита од тешка болест предизвикана од сојот омикрон, од овие прелиминарни податоци е јасно дека заштитата е подобрена со третата доза од нашата вакцина“, рекол претседателот и извршен директор на Pfizer, Алберт Бурла.

„Обезбедете што е можно повеќе луѓе да бидат целосно вакцинирани од првата доза, но засилената доза останува најдобриот потег за да се спречи ширењето на коронавирусот“, рекол тој.


This image has an empty alt attribute; its file name is korona-virus-lek.jpg

Првичните лабораториски студии користеле серум од крвта на поединци кои примиле две или три дози од вакцината Pfizer. Серумите биле собрани од испитаниците три недели по нивната втора доза, или еден месец по третата доза.
Pfizer и Bayontek продолжуваат да развиваат варијанта на специфичната вакцина за омикрон и велат дека ќе биде достапна до март, доколку е потребно.
Истражувачите од Јужна Африка објавија студија во вторникот која покажа дека варијантата на коронавирус омикрон делумно ја избегнува заштитата што ја нуди вакцината Pfizer. Студијата покажа дека луѓето кои претходно биле заразени, а потоа вакцинирани, веројатно ќе бидат добро заштитени, а Алекс Сигал од Африканскиот здравствен истражувачки институт во Дурбан, кој го предводел истражувачкиот тим, изјави за Си-Ен-Ен дека засилувачките дози веројатно ќе ги заштитат луѓето.
„Мојот впечаток е дека ако добиете бустер, вие сте заштитени, особено од сериозни болести“, рекол Сигал.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Вечерва во Кинотека на Македонија ќе се одржи проекција на документарниот филм „Време на бетон“

Во Кинотека на Македонија, вечерва со почеток во 20:15 часот, ќе биде прикажан македонскиот документарен …