(РЕЦЕПТ) Маска која Јапонките ја користат со векови: Подмладете го лицето со помош на ТРИ СОСТОЈКИ

„Испеглајте“ ги брчките на наједноставен начин
Оризот е магична намирница која освен што е одличен додаток во оброците, е и одличен избор за нега на кожата и косата. Јапонките тоа го знаат со векови. Тој е извор на линолеинска киселина и сквален – моќен антиоксиданс кој го стимулира производството на колаген.
Токму тоа ја прави оваа намирница одлична за спречување на брчки и забавување на процесот на стареење на кожата. Оризот е богат и со витамин Е, кој е важен во процесот на подмладување.
Освен тоа, оризовата вода е богата со корисни материи како антиоксиданси, но е и одличен сојузник за хидратација на кожата и стимулирање на циркулацијата. Посебно се смета за корисен за ублажување на воспалението на кожата, лекување на старечки дамки и спречување на брчки.

This image has an empty alt attribute; its file name is oriz-cistenje-1.jpg
Многумина оваа маска ја нарекуваат „10 години младост“ со причина. Потекнува од Јапонија и помага вашето лице да се затегне и негува.
Состојки:
1 лажица млеко
1 лажица мед
3 лажици ориз
Подготовка: оризот измијте го, исцедете и сварете, процедете но никогаш не ја фрлајте водата од оризот во која е варен.
Во оризот додадете топла лажица млеко и топла лажица мед. Нанесете ја маската на чиста и сува кожа и оставете ја на лицето додека не се исуши целосно.
Потоа исплакнете го лицето со водата во која сте го свариле оризот.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

ДЕНЕС ПОПЛАДНЕ ПОВТОРНО ПОСТОИ ОПАСНОСТ ОД ПОЈАВА НА СИЛНО НЕВРЕМЕ: На повеќе места ќе има и појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер

Метео прогноза на Славчо Попоски: Македонија останува под влијание на циклонска активност која е со …