Дури ниту Британците повеќе не сакаат кај Бугарите – некогаш најевтиното одморалиште ги зголемило цените!

Бугарското летувалиште Сончев Брег со години им беше познато на Британците како најевтина морска дестинација, но оваа година не е така. Одморот во Марамарис, Турција е поевтин.
Ова го покажува рангирањето на британската пошта на најпопуларните места за одмор во светот, кое е составено во соработка со туристичката компанија TUI, а според цените на 8. вообичаени производи што се користат за време на одморите, и тоа: оброк од три јадења за двајца со вино, шолја кафе, шише локално пиво, чаша вино, шише кисела вода, лименка безалкохолен пијалок, крем за сончање и средство против инсекти.
Меѓу 36 светски дестинации, најевтино одморалиште со вкупна просечна цена од 8. производи од 26,13 британски фунти (околу 2.000 денари) е Мармарис. Во Сончев Брег тие 8. производи чинат нешто повеќе – околу 2.500 денари.

View this post on Instagram

A post shared by Зара (@zara_klisurska)На третото место на WTA листата е португалското одморалиште Алгарве. Следуваат Кејп Таун во Јужна Африка, Пафос на Кипар и Коста дел Сол во Шпанија.
Во споредба со минатата година, забележан е пад на цените (во британски фунти) и во Сончев Брег и во Мармарис. Но, цените во турското одморалиште паднале за 37 отсто, додека во бугарското одморалиште годинава биле пониски само 5 отсто.

Фото: Принтскрин/Instagram


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Советува искусен пчелар: Ако ве искаса пчела или некој инсект, ова е спас

Ова е најдобриот совет за каснување од пчела или друг инсект и кога немате аптека …