Tag Archives: бугарија

(ВИДЕО) Торнадо во близина на Софија зафатило куќи и шума – цело село останало без домови!

Невообичаени природни појави и во Бугарија. Нова ТВ јавува дека торнадо беснеело и ги оставило без домови жителите на селото Губеш. Има урнати згради. Доцна попладне во понеделникот, стихијата се пробила низ шумата, откорнала десетици дрвја со корени, подигнала плочки и дрвени табли и ги исфрлила стотици метри. И’ станарите …

Повеќе »

(ФОТО) Вечерва е ФИНАЛЕ на „Евросонгот 2021“: Балканот се разбуди – Долгокосите Србинки, згодната Албанка и емотивната Бугарка во завршницата на Евросонгот!КОЈ БЛОК ЌЕ ПОБЕДИ ВЕЧЕРВА?

По испаѓањето на Хрватска, Македонија и Словенија од втората полуфинална вечер, Србите, Бугарите и Албанците ќе одат во финалето. Тоа беше вистинско враќање на отпишаните! Само два дена по првото полуфинале на Евровизија во кое славеа земјите од рускиот и Викиншкиот блок, само два дена откако сите изјавија дека Балканскиот …

Повеќе »

(ФОТО) Како непрофитна бугарска организација го велича убивањето на 70.000 војници од Антантата во битката за Дојран!

Клуб “Родолюбие и отечествознание” ја опишува битката за Дојран и победата против Антантата на која и нанеле 70.000 жртви, а Бугарите имале само 500. Погледнете што Клуб “Родолюбие и отечествознание” пишува на нивната страна на Фејсбук: „На 16 септември 1918 година единиците на Антантата започнаа масовна офанзива против позицијата Дојран. …

Повеќе »

(ФОТО) БУГАРСКИОТ РОКИ КАКО ОРИГИНАЛНИОТ: Фалсификатори во БУГАРИЈА го користеле Сталоне за реклама на своите лажни документи! Печателе и евра и долари!

Бугарските власти разбиле банда фалсификатори кои го промовирале квалитетот на нејзините нелегални документи и банкноти покажувајќи лажен бугарски пасош со слика на американскиот актер Силвестер Сталоне. Обвинителството во петокот обвинило четворица бугарски граѓани осомничени дека припаѓаат на ланец на организиран криминал, правејќи и дистрибуирајќи лажни бугарски документи и фалсификувани банкноти …

Повеќе »

КОРОНА ВИРУС ВО БУГАРИЈА: Бојко Борисов и тројца министри во изолација

БУГАРСКИ Премиерот Бојко Борисов и тројца министри од неговата влада ќе мора да бидат во изолација откако биле во контакт со функционер кој е позитивен на коронавирус, објавија тамошните здравствени власти. Претходно во петокот, Борисов рече дека е во самоизолација откако бил информиран дека заменик министерот за градежништво Николај Нанков, …

Повеќе »

НЕДОСТАТОК НА МЕДИЦИНСКИ ПЕРСОНАЛ – Во Бугарија со корона се заразени 1.622 лекари

Во БУГАРИЈА потврдени се 1024 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е највисок дневен биланс од почетокот на епидемијата, објави Министерството за здравство. Во изминатиот ден боче тестирани 4.406 примероци. Денешниот биланс е за 629 нови случаи повисок од претходниот ден, пренесува БТА. Најголем број на новоинфицирани …

Повеќе »

(ФОТО) Продолжуваат успесите на „Преспав“: Втора година по ред ќе ја освојува и’ Бугарија!

Домашниот феномен „Преспав“ продолжува да ја освојува регионалната публика. Со вкупно 102 емитувани епизоди во рамките на 4 сезони, оваа ТВ серија во продукција на ОХО Продукција руши рекорди на гледаност веќе 5 години по ред кај нас, а втора година по ред и во соседната Република Бугарија. По ланскиот „бум“ кој го …

Повеќе »

(ФОТО) Поради преубавата докторка играчите на „Локомотива“ од Пловдив доцнат на тренинг!

„Да ми кажеше некој порано дека срцето ќе ми чука за фудбалски тим, немаше да му верувам“, рекла докторката на Локомотива од Пловдив“, Лилија Стефанова Докторката на Локомотива од Пловдив, Лилија Стефанова, го привлече вниманието на јавноста со нејзиниот физички изглед. Фудбалерите на бугарскиот претставник во квалификациите за Лига Европа, …

Повеќе »

КАЗНА И ЗА ПРИДРУЖБАТА – ЗАКОНОТ ВАЖИ И ЗА НЕГО: Борисов мора да плати ВИСОКА КАЗНА затоа што не носел маска во манастир!

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов, ќе треба да плати казна од околу 150 евра, бидејќи го прекршил решението според кое е задолжително да се носи маска во затворен простор. Борисов, кој од почетокот на пандемијата одбил да носи маска, не ја носел ниту при посетата на црква, за што ќе …

Повеќе »