Прва казна во случајот со убиството на Халина Хачинс на сетот на филмот „Rust“

Бирото за здравје и безбедност при работа во Ново Мексико денеска изрече максимална можна финансиска казна од 137.000 долари на компанија за снимање филмови поради неуспехот да се заштити од огненото оружје на сетот на „Rust“ минатиот октомври, кога член на екипажот беше убиен од револвер во рацете на актерот и продуцентот Алек Болдвин.
Бирото соопшти дека Rust Movie Productions морала да плати 136.793 долари за пропусти што ги прекршиле стандардните протоколи, вклучително и сведочењето дека менаџерите на продукцијата презеле ограничени или никакви мерки за да поправат два проблеми со снимањето пред смртоносното пукање на револверот.
Бирото ги документирало поплаките од членовите на тимот за безбедноста на оружјето кои биле игнорирани и велат дека експертите за оружје не смеат да донесуваат одлуки за обука за безбедност.
„Идентификувавме голем број очигледни опасности за вработените во врска со употребата на огнено оружје и неуспехот на раководството (снимките) да реагира на овие очигледни опасности“, изјавил Боб Џеновеј, шеф на Бирото за заштита при работа.

This image has an empty alt attribute; its file name is alek-boldvin-i-halina-na-snimanje.jpg
На ранчот на периферијата на Санта Фе на 21. октомври 2021. година, Болдвин го вперил својот револвер кон членот на тимот Халина Хачинс додека снимал сцена во мала црква, кога пиштолот ненадејно пукнал убивајќи ја Халина Хачинс и ранувајќи го режисерот Џоел Соуса.


Во декемвриското интервју за ABC News, Болдвин рече дека на снимањето на тој вестерн филм во Ново Мексико, го вперил својот револвер кон Хачинс по нејзина инструкција и дека тој не го повлекол чкрапалото.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

„Хармонија“ концерт на македонската филхармонија со маестро Мануел Хернандез – Силва и солистот Драган Ѓорѓевиќ

Во четврток, на 22 февруари 2024 година, во Македонската Филхармонија, со почеток во 20:00 часот, …