Промоција на монографијата ,,Стојан Стојков – мојот творечки пат”

Во организација на Сојузот на композиторите на Македонија – СОКОМ, утре 10.04.2024 (среда) во Музејот на македонската борба, со почеток во 19.30 часот, ќе се одржи промоцијата на монографијата ,,Стојан Стојков – мојот творечки пат”.

Монографијата е посветена на делото, животниот и творечки пат на почитуваниот композитор и професор Стојан Стојков.


Промотор: Александар Трајковски, а на промоцијата ќе бидат изведени и дела од камерниот и хорски опус на композиторот.

Настанот е во рамките на манифестацијата Денови на македонската музика 2024.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Вечерва во Кинотека на Македонија ќе се одржи проекција на документарниот филм „Време на бетон“

Во Кинотека на Македонија, вечерва со почеток во 20:15 часот, ќе биде прикажан македонскиот документарен …