ПРИСТИГНУВА ЛАДЕН БРАН – ЕВЕ КАКВА ЗИМА НЕ ОЧЕКУВА: Најлошо ќе минат источна Европа и Скандинавија – Снег паѓа во Австрија а еве што не очекува на Балканот!

Додека на подрачјето на Велика Британија, Скандинавија и остатокот од северна Европа се очекуваат големи невремиња на почетокот на зимата, зимата на Балканот се чини дека е блага – без силни температурни осцилации а ќе изостанат и обилни врнежи од дожд.
Иако во поголемиот дел од Европа често ќе има олујно невреме, снег и студени бранови, на Балканскиот Полуостров се очекува прилично мирна зима.
„Ќе има невреме, но тие нема да бидат толку изразени како минатата година – предвидува метеорологот Џејсон Никол.Наместо тоа, ќе има спорадични бури помеѓу долготрајните сушни периоди.


„Регионот би можел да има долги суви и топли периоди, проследени со невреме кое ќе трае по една недела и потоа ќе се врати во сув временски период од две или три недели“, вели метеорологот Тајлер Ројс.
Често невреме и олујни бури се очекуваат на Јадранот, предвидуваат метеоролозите. Тоа ќе придонесе за оскудната снежна сезона во планините, додал Ројс.
Најтешкиот зимски студ ќе ги зафати источна Европа и источна Скандинавија.


Снегот паѓа во Австрија од вчера. Првиот оваа година вон планинските премини. Така, на социјалната мрежа Фејсбук се објавени бројни фотографии и видеа, на кои снегот во голема мерка ги заглавил патиштата.Метеоролозите за денес најавија снег и во БИХ. Републиканската метеоролошка и хидролошка служба издаде портокалово предупредување за Херцеговина поради обилните врнежи од дожд. Во регионот Требиња се очекуваат 40 до 70 литри дожд на метар квадратен, а локално до 100 литри локално по должината на границата со Црна Гора.


Во Македонија, максималните температури до 20 степени (17 ноември) во наредните денови ќе биде променливо облачно со дожд, со сончеви интервали и повеќе дожд во втората половина од месецот, кога температурите значително ќе опаѓаат.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес роденден прославува нашиот познат фолк пејач Перо Христов

Перо Христов е роден на 17 јуни 1951 година во Струмица. Тој е популарен македонски …