Tag Archives: балкан

(ФОТО) „Вечерва го претставувате Балканот“: Што рекле Ураганките пред ФИНАЛЕТО НА ЕВРОСОНГ?

Се ближи финалето на Евровизија 2021, Ивана, Сања и Ксенија подготвени ја чекаат својата вечер. Ќе видиме претставници на 26. земји, а Ураганките настапуваат под бројот осум. Нивниот настап од полуфиналето веќе има над пет милиони прегледи на Јутјуб. Нема сомнение дека ураганките ги освоија срцата на публиката ширум светот. …

Повеќе »

(ФОТО) Вечерва е ФИНАЛЕ на „Евросонгот 2021“: Балканот се разбуди – Долгокосите Србинки, згодната Албанка и емотивната Бугарка во завршницата на Евросонгот!КОЈ БЛОК ЌЕ ПОБЕДИ ВЕЧЕРВА?

По испаѓањето на Хрватска, Македонија и Словенија од втората полуфинална вечер, Србите, Бугарите и Албанците ќе одат во финалето. Тоа беше вистинско враќање на отпишаните! Само два дена по првото полуфинале на Евровизија во кое славеа земјите од рускиот и Викиншкиот блок, само два дена откако сите изјавија дека Балканскиот …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) ПРЕНЕСЕНО ИНТЕРВЈУ („Attitude“): Васил Гарванлиев на Евровизија е подготвен да биде гласот за ЛГБТ популацијата во Северна Македонија и Балканот

Васил вчера на својот профил на Фејсбук сподели интервју за англиски Attitude во кое говори за своето отворање како личност но и за сексуалната ориентација… „Мојот инстинкт ми рече дека ова е вистинскиот момент да споделам сè за мене“, изјавил пејачот на ‘Here I Stand’ за „Attitude“. Кога Васил Гарванлиев …

Повеќе »

Британскиот сој на корона не е наивен: Што знаеме за него?

Британскиот вид на коронавирус пристигна во Србија, изјави денеска претседателот Александар Вучиќ на ТВ Прва, што значио дека е блиску и до нас. Што знаеме за оваа мутација на коронавирус? Британскиот вид на коронавирус го доби името Б.1.1.7, а научниците проценуваат дека оваа мутација на корона се шири 70. проценти …

Повеќе »

ТРАЕ 90 ДЕНА – Денес започнува есента, AccuWeather објави долгорочна прогноза

Есента започнува во 3:30 часот попладне и се случува рамноденицата, по што деновите стануваат пократки Есента трае до 21. декември, кога започнува зимата Есента започнува денес на северната хемисфера. Есента започнува во 3:30 часот попладне, а следува рамноденица, по што деновите стануваат пократки. Во исто време, за жителите на јужната …

Повеќе »

(ФОТО) НЕКОГАШ И СЕГА- Ја памтиме како убавицата од серијата „Руби“…Доживеала трагедија а денес изгледа ВАКА!

Актерката Жаклин Бракамонте ја освои нашата популација со улогата на Марибел во мексиканската серија „Руби“. Таа го толкуваше ликот на добра девојка, чија најдобра пријателка и го киднапира момчето. Сите на Балканот беа воодушевени од нејзината убавина, и иако поминаа скоро две децении од емитувањето на серијата, Жаклин воопшто не …

Повеќе »

Шокантни тврдења од Австрија: Бројот на заразени на Балканот е десет пати поголем!

Франц Алербергер, директор на австриската агенција за здравство и безбедност на храна (АГЕС), изненади со тврдењето дека бројот на заразени со коронавирус на Балканот е, всушност, до десет пати поголем од официјалните податоци, пишува Heute.. Тој рекол дека во земји како Бугарија и Косово, стапката на инфекција достигнува 50. проценти. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) Џони Деп лани бил во Србија, неговиот коментар за Балканот е навистина тажен!

Џони Деп, најголемата ѕвезда на 70. Берлинале накое го претставил својот нов филм „Минимата“, кој е снимен во Србија. Дип во филмот го игра В. Еуген Смит, американски воен фотограф кој во Јапонија во почетокот на седумдесеттите години на минатиот век снимил опасно труење со жива на жителите на Минимата, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) МЛАДИ НА БАЛКАНОТ СЕ РАСФРЛУВААТ СО ПАРИ: Во клубови часовниците ги поливаат со вотка

И другите објави претежно се сведуваат на фотографии од снопови банкноти. Поради нивните тензични животи, наидоа на остри осуди на социјалните мрежи … ‘БBahata omladina Balkana” е името на новиот профил на Инстаграм каде група млади луѓе од Србија и околината се фалат со своето богатство. Во описот на профилот …

Повеќе »