Tag Archives: македонија

АлсатМ со неофицијални бројки за корона вирус во Македонија: 79 нови случаи со Ковид-19 и 2 мртви во последните 24 часа

Во последните 24 часа, кај нас се регистрирани 79 нови случаи на „Ковид-19“, додека се извршени 835 тестови и 2 пациенти го загубија животот. Новите случаи се наведени според следниве градови: Скопје 44 Куманово 9 Штип 3 Прилеп 1 Тетово 8 Струга 1 Велес 3 Манастир 1 Охрид 1 Гостивар …

Повеќе »

ОФИЦИЈАЛНО – Денеска се потврдени 180. нови случаи на ковид-19: Во Скопје има 109. заболени – оздравени се 11. пациенти – починати се 2. лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-109, Куманово-26, Дебар-1, Штип-15, Тетово-12, Струга-1, Велес-1, Битола-1, Охрид-1, Гостивар-8, Гевгелија-2, Валандово-1, Свети Николе-1, Неготино-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 11 оздравени пациенти, во: Скопје-6, Прилеп-1, Велес-4. …

Повеќе »

Во изминатите 24 часа во Македонија се регистрирани 177 позитивни на Ковид-19, само во Скопје има 105!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8. пациенти се излекувани, а починаа 2. пациентa позитивни на Ковид-19. Еден од Скопје и еден од Куманово. Со ова вкупниот број позитивни случаи во земјава достигна 2.787, а …

Повеќе »

Дали за време на карантинот поради Ковид-19 ќе ја имаме најголемата бројка на заразени? Неофицијални извори велат дека во Македонија има околу 160. новозаразени

Изворот на канал 5, кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на заразени особено во Скопје. Сепак, уште еднаш се потврдува дека бројките се неофицијални и дека треба да се земат со резерва. Канал 5 ги …

Повеќе »

Алсат – М со информација: Денеска рекорден број од 120. новозаболени во последниве 24 часа

Се чини дека карантинот и специјалните мерки ќе ни започнат со рекорден број на заболени во изминатите 24. часа… Во последново деноноќие, според извори на Алсат – М, регистрирани се 120. новозаболени од Ковид-19. Ако бројката биде и’ официјално потврдена ова ќе биде најголем пик од почетокот на епидемијата во …

Повеќе »

Дали ќе се врати карантинот: Се предлага продолжен викенд за Скопје, Тетово, Штип и Куманово од утре 21. до понеделник до 05. часот!

По денешната седница, предлогот на Комисијата за заразни болести е да се воведе карантин за престојниот викенд за цело Скопје, Штип, Куманово и Тетово од утре во 21 до понеделник до 05 часот. Според неофицијални информации, за другите градови ќе има полициски час од 16. до 05. часот. Викендов е …

Повеќе »

За изминатите 24. часа во Македонија се потврдени 101 нови случаи на ковид 19: Вкупната бројка на дијагностицирани е 2.492, оздравени се 10. пациенти – починати се 4. лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-59, Куманово-12, Штип-7, Прилеп-1, Тетово-5, Струга-6, Велес-1, Охрид-1, Кавадарци-1, Гостивар-3, Кочани-3, Пробиштип-2. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 10 оздравени пациенти и 4 починати. Оздравените се …

Повеќе »

Неофицијално инфо од Канал 5: Денес најмалку 115 новозаразени од Ковид – 19

Канал 5 неофицијално дознава дека бројката на новозаразени во последните 24 часа ќе биде меѓу 110 и 120 лица. Канал 5 на нивната веб страна објави дека денес треба да очекуваме рекордна бројка на заразени од корона вирусот. Телевизијата „шпекулира“ со бројка од 115. новозаболени… Останува да ги почекаме официјалните …

Повеќе »

За изминатите 24. часа се потврдени 76 нови случаи на ковид 19: Вкупната бројка на дијагностицирани 2.391, оздравени се 26 пациенти – почина 1 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 885 тестирања, а регистрирани се 76 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-52, Куманово-2, Штип-1, Тетово-14, Велес-2, Гостивар-2, Кочани-1, Пробиштип-1 и Кратово-1. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 26 оздравени пациенти во: Скопје-12, Куманово-2, Тетово-11 и Гостивар-1. Во …

Повеќе »