Tag Archives: македонија

Утре во Музеј на Македонија ќе биде отворена изложбата „Етнолошкото наследство на малцинските етнички заедници“

Изложбата „Етнолошкото наследство на малцинските етнички заедници“ свечено ќе биде отворена на 11 декември (вторник) во 19 часот. Изложбата во Музејот на Македонија ќе ја отворат министерот за култура, Асаф Адеми, министерот за дијаспора Едмонд Адеми и амбасадорот на ЕУ во Р.М, Самуел Жбогар. На отворањето ќе се обрати и …

Повеќе »

(ВИДЕО) Музичките регионални награди добија засилување од Македонија!

Веќе е познато дека на 29. јануари во „Штарк арената“ во Белград ќе се одржи првото регионално доделување на музички награди. Беа спомнувани многу имиња, но сега е обелоденето дека пристигнува и засилуавње од Македонија. Во видеото подолу погледнете кое: Pancho DNK – Makedonija Stiže pojačanje iz Makedonije! 🇲🇰Pancho DNK! …

Повеќе »

(ВИДЕО) Ако не ја знаете македонската химна можете да ја научите од момчево од Пакистан: Ја пее извонредно!

Под видеото еден Македонец пишува: „85% од сите што живеат во Македонија не ја знаат химната!“ Межеби е и така, но секогаш не радува кога некој во „некое“ странство ќе испее некоја македонска песна како што беше случај со хорот од Јордан… Но, ова момче од Пакистан ја пее химната …

Повеќе »

(ФОТО) Во организација на Асоцијација на менаџери на Македонија во МНТ се оддржа ексклузивниот тренинг со Сем Вакнин

На 24-ти ноември 2018 година во просториите на Македонскиот народен театар во Скопје (МНТ), се оддржа ексклузивниот тренинг со проф. д-р. Сем Вакнин. Истиот беше во организација на Асоцијација на менаџери на Македонија кои редовно подготвуваат настани за професионален развој. Интересот за самиот тренинг беше многу голем затоа што тоа …

Повеќе »

(ВИДЕО) Бендот Визија е првиот „Хедлајнер“ на UNDERFEST

Бендот Визија ќе бидат „Хедлајнери“ на првата фестивалска вечер на UNDERFEST, поради големите успесикои ги постигнаа за само неколку години постоење, како учества на фестивали како Егзит, Заечарската Гитаријада, Таксират… Визија е бенд од Скопје, Македонија, основан во ноември 2011. Бендот го сочинуваат: Марко Џамбазоски (гитара/придружен вокал), Марко Гапо (вокал/ритам …

Повеќе »

Стотици луѓе се дел од Глобалниот лидерски самит во Македонија

Оваа година на Глобалниот лидерски самит, стотици луѓе од Македонија им се приклучија на 445.000 свои колеги. Нивната цел е да дознаат како максимално да го искористат своето влијание и да се развијат на професионален план. Присутните ја имаа можноста да ги слушнат искуствата од најразновидни говорници кои нудат уникатен …

Повеќе »

(ФОТО) По МАКЕДОНСКОТО ЗЛАТО на хокеарите: „Кога гледам како на глупости се трошат народни пари ми доаѓа да врискам се’ погласно секој ден: САКАМЕ ХОКЕЈ АРЕНА!!!“

Стефан Трпески апелира дека на македонската хокеарска репрезентација и е потребна затворена хокеј арена. Тој сподели линк, на Фејсбук, со едноставно барање исткнато на фотката – „Ни треба хокеј арена“… „НИ ТРЕБА ХОКЕЈ АРЕНА!!! Светско првенство во хокеј за држави без хокеј арена или официјално IIHF Development Cup. ГО ОСВОИВМЕ!!! …

Повеќе »

(ФОТО) И’ без затворена арена МАКЕДОНСКИТЕ хокеари донесоа ЗЛАТО!

Некако во сенка, но сепак многу успешно, македонската хокеарска репрезентација бележи големи успеси! Македонските хокеари испишаа нова историја во овој популарен спорт, откако со убедлива победа од 9:3 ја совладаа селекцијата на Португалија и го освоија првото место на „Девелопмент турнирот“, кој се играше во Фисен, Германија. Ова натпреварување е …

Повеќе »

По што се разликува Black Friday во Македонија и во Америка

Продавниците, големите трговски брендови и шопинг центрите низ Македонија го најавија најголемиот шопинг ден во годината – Black Friday. Оваа кампања застапена на глобално ниво која потекнува од Америка, последниве години станува сѐ поактуелна и кај нас. Крајот на ноември е познат по овој ден, со кој официјално започнува предновогодишното …

Повеќе »