Tag Archives: ладно

Какво време не очекува во наредните 4. дена: Дали снегот ќе не изненади?

Променливото време, врнежите од дожд, мирисот „на зима“ како да ни најавуваат поладни тенови, карактеристични за овој дел до годината. Еве што најавува УХМР за наредните 4. дена: Денес ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено во западните и јужните делови. Ќе дува умерен до засилен ветер …

Повеќе »

Оваа супа е најдобра за рамен стомак, вели диететичар

Студените есенски и зимски денови со помала сончева светлина може да ни го нарушат расположението, па дури и да доведат до зголемување на килограмите. Истражувањата покажуваат дека луѓето во зимските месеци се здебелуваат во просек од половина до еден килограм. Постојат неколку причини за тоа – со помалку витамин Д, …

Повеќе »

(ФОТО) Зошто децата во советските градинки спиеле на студ?

ГЛЕДАЈЌИ ја оваа фотографија, тешко е да не се наежите. Децата во советските градинки спиеле на отворено, дури и во зима, кога температурите биле многу под нулата. Тоа била вообичаена практика. Денес ваква глетка сè уште може да се види во скандинавските земји, како Норвешка. Дали е опасно по здравјето …

Повеќе »

Не очекува сончево и топло време, до 25 степени – Пад на температурите од вторник!

Да уживаме во неколкуте топли денови, барем така најавува УХМР... Времето денеска ќе биде сончево и релативно топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Минималната температура ќе се движи во интервал од 8. до 12., а максималната ќе достигне од 19. до 25. …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) СНЕГОТ ЈА „ОКОВАЛ“ ЕВРОПА: Се забелело во Швајцарија, Италија и Германија, невремето донесе студен фронт

ДЕЛОВИ од Европа се под снежна покривка, а најголеми врнежи се забележани во Австрија, Швајцарија, Италија и Германија. Силен снег вчера почна да паѓа во некои делови на Австрија, а особено бил забележлив во Јужен Тирол, односно на алпските премини Бренер и Ресија, кои ги поврзуваат австриските и италијанските Алпи. …

Повеќе »

Топло со сонце или ладно: Еве какво време се најавува за наредните 5. дена

Сонцето во пладневните часови сеуште убаво не грее, но затоа утрата и вечерите се ладни – еве какво време најавуваат од УХМР за наредните пет дена… Денес (петок) во утринските часови понекаде во котлините ќе има услови за појава на магла и ниска облачност, особено во јужните делови. Преку денот …

Повеќе »

Какво време да очекуваме во наредните 5.дена?

Промените на температурите кај ретко кого не влијаеа, а стабилизирањето би ни помогнало конечно да ги извадиме зимските алишта и да не се залажуваме со сончевите зраци…Еве каква прогноза издаде УХМР за наредните 5. дена: Денес ќе биде наутро студено, на повеќе места со негативни температури и со услови за …

Повеќе »

Какво време ќе имаме во наредните пет ден? Дали ќе има и снег?

Ладно, врне, човек да се замисли дали да облече нешто потопло…Како преку ноќ да залади…Еве какво време најавува УХМР за наредните 5. дена: Денес (четврток) ќе биде облачно и студено со врнежи од дожд, кои на места ќе бидат пообилни (над 20 л/м2), проследени со засилен северен ветер. На планините …

Повеќе »

Какво време не очекува во наредните пет дена?

Есента полека го зазема својот простор, дожд, ладно – дали навистина ќе треба да ги заборавиме топлите денови (не оние летните) кога сонцето умееше да не милува…Еве што најавува УХМР за наредните 5. дена: Денес не учекува студено утро, а преку денот сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе …

Повеќе »