Премиера на претставата за деца “Книголандија”

За радост и забава на најмладата публика НУЦК “Ацо Шопов” – Театар Штип ве поканува во вторник на 9 април 2024 година, во 19:00 часот на својата најнова премиера на претставата за деца “Книголандија”.

Добро утро со книга.
Добар ден со книга.
Добра вечер со книга.
Книгата создава магични моди,
во соништа таа вешто те води
љубов кон неа за да се роди.


Режија: Кристина Атанасова Арсова
Превод, драматизација и адаптација: Габриела Коцева Тулиев
Костимографија и сценографија: Моника Гачева

Улоги:
Слаткозборко: Марија Минчева Андонов
Книговила Книговиловска: Елена Шорова Дербов
Книговил Книговиловски: Миле Вратеовски
Сезнајко: Анѓелка Нашкова
Црвенкапа: Стефанија Митовска
Заспаната убавица: Ава Хусеини
Капетан Кука: Даријан Петров
Ана: Искра Постолова
Татко: Пеце Ристевски


Цена на влезница: 150 денари.

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Вечерва во Кинотека на Македонија ќе се одржи проекција на документарниот филм „Време на бетон“

Во Кинотека на Македонија, вечерва со почеток во 20:15 часот, ќе биде прикажан македонскиот документарен …