Починал Хал Холбрук, Длабоко грло од филмот „Сите луѓе на претседателот“

Американскиот филмски, театарски и телевизиски актер Хал Холбрук, познат по улогите на писателот Марк Твен и Длабоко грло од филмот „Сите луѓе на претседателот“, починал на 96-годишна возраст, пренесоа светските медиуми.
Холбрук починал на 23. јануари во неговиот дом во Беверли Хилс, а веста на новинарите на „Њујорк Тајмс“ им ја потврдил неговиот секретар Џојс Коен.


Актерот, роден во Кливленд во 1925. година, му донесе најголема слава на улогата на писател и хуморист „Марк Твен Вечерва!“, која ја играл повеќе од 2.000 пати. Потоа следела наградата Тони за таа улога на Бродвеј во 1966. година, а следната година тој беше номиниран за Еми за прв пат од 10. Добитник е на награди за главен актер за портретот на Абрахам Линколн во истоимената серија базирана на биографијата на Карл Сандберг, како и за улогите на капетанот Лојд Бучер во „Пуебло“ (1973) и серијата „Сенатор“ од седумдесетти години.


Тој е познат во филмската публика како Длабоко грло од „Сите луѓе на претседателот“ (1976), извор за двајца новинари (Роберт Редфорд и Дастин Хофман) кои ја откриваат аферата Вотергејт.


Покрај тоа, меѓу неговите значајни улоги е и онаа во „Баш во тоа лето“ (1972), првиот ТВ-филм каде хомосексуалноста се прикажува без осуда или карикатура. На 83-годишна возраст, Холбрук беше најстариот актер кој беше номиниран за Оскар за споредна улога, во филмот „Во дивината“ (2007).
Глумеше и во филмовите „Група“ (1966), „Диви на улиците“ (1969), „Моќта на Магнум“ (1973), „Јарец“ (1977), „Вол Стрит“ (1987), „Фирма“ (1993), „Линколн“ (2012)…

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Песна за животот и многу генерации: ДНК, Наум Петрески и Џамбо Агушев (ВИДЕО)

Сигурно многумина од вас овие денови можеа да видат голем број од нашите јавни личности, …