Почина еден од најдобрите светски комичари Луис Андерсон

Луис Андерсон, актер, комичар, писател и водител кој освои три Еми награди, починал во петокот во Лас Вегас од компликации поврзани со рак.
Андерсон имал 68. години, а веста за Си-Ен-Ен ја потврди неговиот публицист Глен Шварц.
Неговата кариера траеше 30. години, а многумина го сметаа за еден од најдобрите светски комичари. Comedy Central го рангираше меѓу 100-те најдобри стенд-ап комичари на сите времиња.
Тој се претстави пред пошироката публика во 1999. година со учество во играта Family Feud.
Тој исто така глумеше во серијата Baskets создадена од Луис Ц.К.
Минатата година го привлече вниманието со изјавата дека изгубил повеќе од 15. килограми за време на пандемијата.


Фото: Принтскрин/Instagram

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денес роденден прославува нашиот познат оперски пејач Благој Нацоски

Благој Нацоски е роден на 18 мај 1979 година во Скопје. Тој е познат македонски …