Tag Archives: писател

Почина еден од најдобрите светски комичари Луис Андерсон

Луис Андерсон, актер, комичар, писател и водител кој освои три Еми награди, починал во петокот во Лас Вегас од компликации поврзани со рак. Андерсон имал 68. години, а веста за Си-Ен-Ен ја потврди неговиот публицист Глен Шварц. Неговата кариера траеше 30. години, а многумина го сметаа за еден од најдобрите …

Повеќе »

(ФОТО) НИКОЈ НЕ ОЧЕКУВАЛ! ПОЗНАТИОТ АКТЕР (88) ОДИ ВО ПЕНЗИЈА: „Тешко ми е да се движам и повеќе нема улоги за мене, ќе се посветам на ОВА!“

Легендарниот актер сер Мајкл Кејн се повлекува од светот на филмот и театарот. Во интервју за Радио Би-Би-Си оваа недела, тој објавил дека се повлекува од актерството на 88-годишна возраст. Тој глумел во повеќе од 167. филмови и освои Оскар за улогата во филмот „Хана и нејзините сестри“ во 1986. …

Повеќе »

ПОЧИНАЛ НОРМ МЕКДОНАЛД: Легендарниот комичар ја загубил битката со ракот

ЛЕГЕНДАРНИОТ стенд-ап комичар Норм Мекдоналд починал вчера на 61-годишна возраст по долга борба со ракот, пишува Deadline. Според неговата долгогодишна партнерка и пријателка Лори Џо Хекстра, тој се борел со ракот девет години. – Тој беше горд на своите шеги, и никогаш не сакаше дијагнозата да влијае на тоа како …

Повеќе »

Почина писателот и хроничар, душата на Скопје, Данило Коцевски

По кратко боледување почина писателот и хроничар на Скопје, Данило Коцевски. Погребот се одржа денеска на Градските гробишта Бутел во присуство на семејството. Данило Коцевски е роден во 1947 година во Куманово. Дипломирал на Филозофскиот факултет во Скопје. Како стипендист на француската влада престојувал во Франција (1981-1982). На Интердисциплинарните студии …

Повеќе »

Почина писателот Миле Неделковски

Вчера, на 85-годишна возраст, почина писателот Миле Неделковски – поет, романсиер, раскажувач, драматург. Роден е на 25 ноември 1935 година во Прилеп. Член на ДПМ од 1963 година. Автор е на збирките поезија: Срцето од злато (1963), Јужно лето (1963), Улавиот од Преспа (1965 – поема), Еретикон–Еротикон (1969), Недела, ден …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју: Оливера Ширговска: „Од крупните залаци, може ќе се задави човекот, затоа животот се зема со сласт (ситни залаци)“

Оливера Ширговска е писателка, сопруга, мајка на две возрасни деца, позитивна дружељубива личност и љубител на пишаниот збор. Секојдневието знае да ни сервира се, но најубаво е кога зборовите се сведоци на шепотот на една разбранувана душа, и симболи на еден живот запишан на хартија. Кога се работи со љубов, …

Повеќе »

Ерџан Кесал: Срамно е да се бавите со уметност за да бидете славни или богати, тоа е нефер кон публиката

Големо внимание кај публиката предизвика средбата со писателот, актер и сценарист Ерџан Кесал и турскиот писател Тарик Туфан, што се одржа вчера во рамките на фестивалот „Про-За Балкан“. Средбата беше реализирана во соработка со Турскиот културен институт „Јунус Емре“ од Скопје. Модератори беа директорот на фестивалот, Дејан Трајкоски и уметничкиот …

Повеќе »

Стефан Марковски на книжевна резиденција во Шпанија

Македонскиот писател Стефан Марковски е македонски претставник на годинешното издание на програмата Other wordsво шпанскиот град Сан Себастијан во периодот од 10 август до 1 октомври. Во рамки на резиденцијалниот престој, Марковски ќе го претстави своето творештво пред баскиската публика и ќе создаде кратко книжевно-уметничко дело кое ќе биде преведено …

Повеќе »

Драган Таневски:„Суштината на твоето постоење е баш тоа – да ја победиш таа проклета секунда на страв“!

Убаво е кога имате место каде го започнувате денот…Можеби нема секој ден да ве насмее,или да ве воодушеви, но во секој случај ќе ве стави во мисла – да размислите дали авторот на тие мисли е во право, или што сакал да каже со тие неколку напишани редови… Еден од …

Повеќе »