Tag Archives: писател

Почина писателот Миле Неделковски

Вчера, на 85-годишна возраст, почина писателот Миле Неделковски – поет, романсиер, раскажувач, драматург. Роден е на 25 ноември 1935 година во Прилеп. Член на ДПМ од 1963 година. Автор е на збирките поезија: Срцето од злато (1963), Јужно лето (1963), Улавиот од Преспа (1965 – поема), Еретикон–Еротикон (1969), Недела, ден …

Повеќе »

(ФОТО) Интервју: Оливера Ширговска: „Од крупните залаци, може ќе се задави човекот, затоа животот се зема со сласт (ситни залаци)“

Оливера Ширговска е писателка, сопруга, мајка на две возрасни деца, позитивна дружељубива личност и љубител на пишаниот збор. Секојдневието знае да ни сервира се, но најубаво е кога зборовите се сведоци на шепотот на една разбранувана душа, и симболи на еден живот запишан на хартија. Кога се работи со љубов, …

Повеќе »

Ерџан Кесал: Срамно е да се бавите со уметност за да бидете славни или богати, тоа е нефер кон публиката

Големо внимание кај публиката предизвика средбата со писателот, актер и сценарист Ерџан Кесал и турскиот писател Тарик Туфан, што се одржа вчера во рамките на фестивалот „Про-За Балкан“. Средбата беше реализирана во соработка со Турскиот културен институт „Јунус Емре“ од Скопје. Модератори беа директорот на фестивалот, Дејан Трајкоски и уметничкиот …

Повеќе »

Стефан Марковски на книжевна резиденција во Шпанија

Македонскиот писател Стефан Марковски е македонски претставник на годинешното издание на програмата Other wordsво шпанскиот град Сан Себастијан во периодот од 10 август до 1 октомври. Во рамки на резиденцијалниот престој, Марковски ќе го претстави своето творештво пред баскиската публика и ќе создаде кратко книжевно-уметничко дело кое ќе биде преведено …

Повеќе »

Драган Таневски:„Суштината на твоето постоење е баш тоа – да ја победиш таа проклета секунда на страв“!

Убаво е кога имате место каде го започнувате денот…Можеби нема секој ден да ве насмее,или да ве воодушеви, но во секој случај ќе ве стави во мисла – да размислите дали авторот на тие мисли е во право, или што сакал да каже со тие неколку напишани редови… Еден од …

Повеќе »

(ВИДЕО) „Енигмата наречена Петер Хандке“ во кината низ Македонија

Овој документарен филмски портрет бил снимен во период од повеќе од три години, а ја имаше својата премиера на филмскиот фестивал во Локарно во август 2016 година Документарниот филм „Петер Хандке“ (2016 година), во режија на Корин Белц, го истражува животот и делото на австрискиот писател Питер Хандке во светлината …

Повеќе »