ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – НАЈРАНИ СИМПТОМИ КОИ УКАЖУВААТ НА ТРОМБ ВО КРВТА: Овие промени во телото никогаш не треба да се игнорираат!

Кога се формира тромб во телото, се појавуваат овие сигнали
Згрутчувањето на крвта или тромб може да бидат крајно опасни по животот, да се шират од крвотокот низ телото и да го нападнат срцето, мозокот и другите органи и да доведат до фатален исход.

Кога згрутчувањето на крвта ги затнува артериите, мозокот, срцето и белите дробови престануваат да добиваат кислород и доаѓа до срцев или мозочен удар.
Иако повеќето случаи може да се спречат, згрутчувањето на крвта (тромб) е сериозен јавно здравствен проблем кој убива стотици илјади возрасни секоја година.


Овие симптоми се знак дека е време да се јавите на лекар:
Кога се формира тромб во рацете и нозете, длабоко под кожата, тоа се нарекува длабока венска тромбоза. Ова е опасно бидејќи згрутчувањето може да патува од срцето до белите дробови. Длабока венска тромбоза може да се појави ако долго време не сте се движеле.


Ова се симптомите за аларм:
Оток: ова може да се случи на истото место каде што се појавило згрутчувањето или на целата нога или рака.
Промена на бојата: може да забележите дека вашите раце или нозе се црвени или сини.
Болка: Како што состојбата се влошува, ќе чувствувате поголема болка. Чувството може да се движи од досадна болка до интензивна болка.
Тешко дишење: Ако тоа се случи, тоа може да значи дека згрутчувањето се преселило од вашата рака или нога во белите дробови. Може да се појави и силна кашлица или крв при кашлање.

Грчеви во потколеницата: Ова чувство се јавува ако има згрутчување во ногата.


This image has an empty alt attribute; its file name is simptomi-za-tromb.jpg

Кога ќе се најде згрутчување на крвта во близина на срцето, се јавуваат следниве симптоми:
– Тешка болка во рацете и градите
– Потење
– Тешкотии со дишењето
– Тешкотии со дишењето и потење се јавуваат и кога ќе се најде згрутчување на крвта во близина на белите дробови, што се нарекува белодробна емболија.
Покрај тоа, и ова може да биде аларм:
– Тешка болка во белите дробови
– Кашлица
– Вртоглавица

За жал, згрутчувањето на крвта може да стигне и до мозокот и да предизвика мозочен удар.

Внимавајте на овие симптоми:
– Визуелни и говорни тешкотии
– Слабост

Извор: ordinacija.hr

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

Денеска се празнува Задушница

Св. Кирил архиeп. Алeксандриски. Oд благoрoднo пoтeклo e и близoк рoднина на Тeoфил Алeксандриски, пo …