Tag Archives: мозочен удар

(ФОТО) Шерон Стоун за мозочниот удар кој за малку ќе ја убиел: „Многу луѓе мислеа дека ќе умрам!“

Шерон Стоун се присетила на мозочниот удар што го доживеала во 2001 година. Актерката (66) открила дека траумата од нејзината повреда целосно го променила начинот на кој функционира нејзиниот мозок и начинот на кој размислува. – Срцето ми застана и потоа ме вратија. И додека тоа се случуваше, сè се …

Повеќе »

Најчести симптоми на мозочен удар: Многу од нив игнорираме а можат да бидат фатални

Мозочниот удар е болест предизвикана од прекин на циркулацијата во одреден регион на мозокот. Причината може да биде оклузија (затнување) или руптура на крвен сад. Недостатокот на кислород и хранливи материи предизвикува оштетување и смрт на нервните клетки, што резултира со оштетување на мозокот и губење на функциите контролирани од …

Повеќе »

(ФОТО) Починала популарна актерка

Ана Шеј од Bling Empire почина на 62-годишна возраст. Актерџската ѕвезда неочекувано починала од мозочен удар, открило нејзиното семејство во изјава за People во понеделникот наутро. „Со тага објавуваме дека Ана Шеј, сакана мајка, баба, харизматична ѕвезда и нашиот најсветлен сончев зрак, почина на 62-годишна возраст од мозочен удар“, се …

Повеќе »

Семејството на Том Сиземоре: „Нема надеж за нас, донесовме одлука за исклучување од апаратите“

Нема надеж за закрепнување на Том Сиземоре по аневризма на мозокот, рекло неговото семејство, пишува „The Guardian“. Тие потврдиле дека наскоро ќе мора да донесат одлука за исклучување од апаратите. 61-годишниот актер се наоѓа во кома на одделот за интензивна нега во медицинскиот центар Providence Saint Joseph, откако беше хоспитализиран …

Повеќе »

Пациентите ги забележуваат овие два предупредувачки знаци до една недела пред мозочниот удар

МНОГУ од нас веруваат дека ги знаеме непосредните знаци на мозочен удар. Но, истражувањата покажуваат дека предупредувачките знаци може да се појават и една недела пред тоа да се случи, пишува The Sun. Мозочниот удар е опасна по живот состојба која се јавува кога ќе се прекине снабдувањето со крв …

Повеќе »

ВО 91. ГОДИНА – Почина легендарниот југословенски водител Саша Залепугин

Легендарниот југословенски ТВ водител Саша Залепугин почина на 91-годишна возраст. Новинарот и уредник на култното „Неделно попладне“ доживеа мозочен удар кон средината на октомври и беше во индуцирана кома. Тажната вест за смртта на легендарниот водител ја потврди неговата сопруга Тихана Харапин Залепугин на Фејсбук. „Збогум љубов моја, чекај ме“, …

Повеќе »

Навиката што ја ОБОЖАВАМЕ ГО ШТИТИ СРЦЕТО: Лекарите истакнуваат дека може да го намали ризикот од срцев и мозочен удар за 50 отсто

Новото истражување дошло до заклучоци кои ќе ве направат среќни Дремката попладне после работа, училиште или напорен ден може да го намали ризикот од срцев и мозочен удар за речиси 50 проценти. Ова го потврдиле резултатите од новото спроведено истражување. Доктор Сара Медник од Универзитетот во Калифорнија истакнува дека дваесетминутниот …

Повеќе »

(ВИДЕО) УЖАС ВО ПРОГРАМА ВО ЖИВО: Водителката доживеала мозочен удар!

Водителката рекла дека и била подложена на серија тестови во болницата за да се утврди причината за нејзината состојба. Водителката на вестите од Оклахома, Џули Чин, открила дека доживеала мозочен удар во програма во живо, откако почнала да „се сопнува“ од сопствените зборови. Водителката, која работи за филијалата на NBC, …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВЕРОЈАТНО – САКАВ ДА СЕ УБИЈАМ! Побарал развод од неа пет дена откако останала ПАРАЛИЗИРАНА и ја оставил сама со ДЕЦАТА: „Се мразев себеси!“

По тешкиот мозочен удар што ја оставил парализирана од половината надолу во март 2015. година, Риона Кели не очекувала дека никогаш повеќе ќе биде среќна. View this post on Instagram A post shared by Riona Kelly (@rionakelly_offical) Сè уште врзана за кревет пет дена по нејзиниот мозочен удар, сопругот на …

Повеќе »