Tag Archives: мозочен удар

ПАДНАЛА ПОКРАЈ ГРОБОТ ДОДЕКА ТАТКО И ГО СПУШТАЛЕ ВО ГРОБНИЦАТА: Познатиот музичар проговорил за СТРАШНАТА семејна трагедија!

Ирскиот музичар Боно Вокс (62), чие вистинско име е Пол Дејвид Хјусон, ја изгубил својата мајка како 14-годишно момче и не сака да зборува за таа семејна трагедија. Не само тоа, тој досега никогаш јавно не зборувал за настанот, туку се чини дека решил дека е време да пушти надвор …

Повеќе »

Еве какви проблеми може, високиот холестерол, да предизвика на вашето тело

Високиот холестерол е сериозен здравствен проблем кој влијае на повеќе од 94. милиони возрасни луѓе во Соединетите држави, според Центрите за контрола и превенција на болести. Иако многумина не сфаќаат дека се изложени на ризик бидејќи високиот холестерол често не покажува никакви симптоми, тоа може да доведе до здравствени проблеми …

Повеќе »

(ВИДЕО) УЖАС ВО ПРОГРАМА ВО ЖИВО: Водителката доживеала мозочен удар!

Водителката рекла дека и била подложена на серија тестови во болницата за да се утврди причината за нејзината состојба. Водителката на вестите од Оклахома, Џули Чин, открила дека доживеала мозочен удар во програма во живо, откако почнала да „се сопнува“ од сопствените зборови. Водителката, која работи за филијалата на NBC, …

Повеќе »

Експертско мислење: Најздравата ужина која го намалува ризикот од мозочен и срцев удар, а може да го намали и високиот крвен притисок

До заклучок дошле по истражување кое траело 20 години Кардиоваскуларните болести го заземаат неславното прво место според бројот на животи што ги одземаат. Една од најчестите причини за овие болести е несоодветната исхрана. Исхраната е многу важна за нашето здравје. Важно е дали имаме редовни оброци, што консумираме и кога …

Повеќе »

Седум навики кои го намалуваат ризикот од мозочен удар

Во една студија објавена во списанието „American Heart Association“, 11.500 средовечни возрасни во САД биле следени во период од речиси 30. години. Научниците анализирале како нивниот начин на живот влијае на ризикот од мозочен удар. Утврдено е дека седум ima едноставни животни навики кои луѓето треба да ги следат, пишува …

Повеќе »

(ВИДЕО+ФОТО) НЕВЕРОЈАТНО – САКАВ ДА СЕ УБИЈАМ! Побарал развод од неа пет дена откако останала ПАРАЛИЗИРАНА и ја оставил сама со ДЕЦАТА: „Се мразев себеси!“

По тешкиот мозочен удар што ја оставил парализирана од половината надолу во март 2015. година, Риона Кели не очекувала дека никогаш повеќе ќе биде среќна. View this post on Instagram A post shared by Riona Kelly (@rionakelly_offical) Сè уште врзана за кревет пет дена по нејзиниот мозочен удар, сопругот на …

Повеќе »

(ФОТО) ВО БОЛНИЦАТА ДОЗНАЛА ЗА АФЕРАТА – ИНФЛУЕНСЕРКА БИЛА ВО КОМА, А ​​КОГА СЕ РАЗБУДИЛА ДОЖИВЕАЛА ШОК: Сопругот и приредил НЕВЕРОЈАТНО ПРЕДАВСТВО! Малкумина би го преживеале ова!

Инфлуенсерката Камила Мело паднала во кома по мозочен удар, од која за среќа се разбудила, но она што ја чекало по враќањето во живот не би го посакала ниту а својот најголем непријател. Камила била во кома 78. дена, а кога се освестила се шокирала кога дознала дека нејзиниот сопруг, …

Повеќе »

Повеќето луѓе кои добиваат мозочен удар го имаат ОВОЈ ФАКТОР НА РИЗИК: Најчесто тој воопшто не се дијагностицира и живеат со него нормално, а тоа е ГОЛЕМА ЗАКАНА!

Мозочниот удар е трета водечка причина за смрт и прва причина за инвалидитет во светот. Според некои податоци, во регионот на секои 15 минути некој доживува мозочен удар, што значи приближно 33.000 луѓе годишно, а на секои 45. минути некој умира од оваа болест, што значи приближно 11.000 луѓе годишно. …

Повеќе »

Во студијата учествувале 620.000 жени: Кој има поголем ризик од мозочен удар?

Жените кои се борат или се бореле со неплодност, оние кои имале абортус или родиле мртво бебе може да имаат зголемен ризик од мозочен удар, покажала студијата објавена во списанието BMJ. Била разгледана анализата на базата на податоци за репродуктивно здравје и хронични заболувања на жени од Австралија, Кина, Јапонија, …

Повеќе »