Tag Archives: срцев удар

Совет од кардиолог: Доколку почувствувате БОЛКИ ГО ГРАДИТЕ, НИКОГАШ не смеете да го правите ова

Болката во градите може да биде многу опасна Болката во градите најчесто се толкува како сигурен знак за срцев удар, но овој знак може да укаже и на многу други болести и состојби. Бидејќи кардиоваскуларните болести се најчести во целиот свет и огромен број луѓе умираат од срцев удар секоја …

Повеќе »

(ФОТО) Кристијан Ериксен го направи трансферот на својата кариера

КРИСТИЈАН ЕРИКСЕН (30) наскоро ќе потпише за Манчестер Јунајтед, пренесува Фабрицио Романо. Данскиот напаѓач се согласил на соработка на три години. Тој пристигнува во Јунајтед откако ќе му истече договорот со Брентфорд. Ериксен оваа недела ќе стане играч на Јунајтед. Клучен човек во целата операција беше новиот менаџер на клубот …

Повеќе »

САКА ДА ИМ ПОМОГНЕ НА ДРУГИТЕ – Можете ли да препознаете која жена на фотографијата самошто има срцев удар?

Кардиоваскуларните заболувања се водечка причина за смрт како во светот така и кај нас, па затоа е важно да се знае како да се препознаат симптомите на миокарден инфаркт (како што најчесто се нарекува срцевиот удар). За да ги предупреди и да им помогне на другите, библиотекарката и писателка Линда …

Повеќе »

ОБРНЕТЕ ВНИМАНИЕ – НАЈРАНИ СИМПТОМИ КОИ УКАЖУВААТ НА ТРОМБ ВО КРВТА: Овие промени во телото никогаш не треба да се игнорираат!

Кога се формира тромб во телото, се појавуваат овие сигнали Згрутчувањето на крвта или тромб може да бидат крајно опасни по животот, да се шират од крвотокот низ телото и да го нападнат срцето, мозокот и другите органи и да доведат до фатален исход. Кога згрутчувањето на крвта ги затнува …

Повеќе »

Актерот Бо Хопкинс починал по срцев удар

Американскиот филмски режисер, продуцент, сценарист и актер Бо Хопкинс, познат по улогите во драмата наградена со Оскар „Полноќен експрес“ и „Американски графити“ на Џорџ Лукас, починал на осумдесетгодишна возраст. Неговата сопруга Ксиан потврдила дека Хопкинс починал во саботата наутро во болница во Ван Ница, Калифорнија, како последица на срцев удар …

Повеќе »

ТРАГЕДИЈА! ПОЗНАТ СПОРТИСТ ПОЧИНАЛ ВО ТЕРЕТАНА: Немал поим дека го прави ПОСЛЕДНИОТ ТРЕНИНГ, неговиот спорт е полн со смртни случаи

Познатиот американски бодибилдер Седрик Мекмилан починал за време на тренинг во теретана на 44-годишна возраст. Мекмилан беше препознатливо лице на бодибилдингот, а забележителни резултати постигнуваше на бројни натпревари на кои се појавуваше. Според медиумите во САД и организацијата Бодибилдинг, Мекмилан починал додека трчал на лента за трчање како последица на …

Повеќе »

(ФОТО) ДЕНИС ТОТ (1995 – 2022) – Братот на починатиот ракометар: „Денис почина од срцев удар, тоа е единствената вистина!“

ХРВАТСКИОТ ракометар Денис Тот почина на 28-годишна возраст поради последици од срцева слабост. Од медиумите во регионот дојдоа разни информации за причината за смртта, а на социјалните мрежи коментираше Борис Тот, братот на Денис. „Фала многу на господата новинари за нивната ‘професионална’ работа. Може само да се срамите од ширење …

Повеќе »

Починал хрватскиот ракометар Денис Тот (27)

ХРВАТСКИОТ ракометар Денис Тот почина на 28-годишна возраст поради последици од срцева слабост, соопшти неговиот клуб Бутел. Во текот на утрото од Македонија пристигна информација дека ракометарот на Бутел е претепана во ноќен клуб во Скопје, но оваа информација ја демантираше директорката на скопската болница „Карил“, Маја Мојсова. Починал од …

Повеќе »

Намалувањето на внесот на сол го намалува ризикот од многу хронични болести

Солта е вообичаен дел од секојдневната исхрана на повеќето луѓе. Често токму солта го дава или го подобрува вкусот на храната. Експертите велат дека за функционирање на организмот се потребни околу 500 мг сол дневно, додека прекумерното внесување може да го зголеми развојот на разни болести. Светската здравствена организација препорачува …

Повеќе »