НУЦК „Марко Цепенков“ – Прилеп: Изложба „Пејсажи“ од Дејан Иванов Маргуш

На 30 септември 2022 од 19.30 часот во Ликовната галерија на ЦК „Марко Цепенков“ ќе биде отворена изложбата „Пејзажи“ од академскиот сликар Дејан Иванов Маргуш. (30.09.2022 до 25.10.2022).

На изложбата ќе бидат претставени 20 слики работени годинава.
Инспирација на уметникот му е нашето македонско поднебје, односно македонските предели.


Податоци за авторот
Дејан Иванов Маргуш Дејан Иванов, дипломира на Факултет за ликовни уметности 2005година во класата на Јован Шумковски и Рубенс Корубин. Работи и витражи и мозаици. Член на ДЛУМ од 2005год.

This image has an empty alt attribute; its file name is izlozba-prilep-1.jpg
САМОСТОЈНИ ИЗЛОЖБИ
Младински културен центар. Скопје – 2006год,
Дом на култура Антон Панов. Струмица – 2006год,
Салон Петрико. Белград – 2007год,
Дом на култура Марко Цепенков. Прилеп – 2008год,
Музеј Куманово.- 2009год,
Кафе Галерија 8. Скопје -2012год,
Кафе Галерија 8. Скопје -2014год,
Национална галерија на Македонија –објект Мала Станица -2014год,
Национална галерија Тетово –Амам 2016год,
Дом на култура Марко Цепенков. Прилеп -2016год,
Народен музеј Велес,
Културен дом Иван Вазов Климе Кавадарци-2017год,
Галерија Стритз Лаипцих Германија 2019год,
Галерија 8 Скопје во склоп Бела Ноќ 2019год,
Галерија Пловдив во склоп на град на културата на Бугарија 2019год,
Радио Пловдив 2020год,
Музеј Борис Христов Софија 2022год.


This image has an empty alt attribute; its file name is izlozba-prilep-2.jpg

ГРУПНИ ПРЕТСТАВУВАЊА
2005год. Дипломирани студенти во Чифте Амам.
2006год.Зимски Салон ДЛУМ.
Музеј на современа уметност Скопје. 2007год.
Музеј на град Скопје. Скопско лето. 2007год.
Њујорк од колекцијата на Тихо Кондев. 2008год.
107 уметници во Париз на ДЛУМ. 2008год.
Остров Раб Хрвтска 2016год.
Плзењ-Прага. 2016год.
Фокушима-мегународена патувачка изложба.
Учесник на сите изложби на ДЛУМ од 2005година се до денеска.


©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Видете следно

,,Гласна тишина” – самостојна изложба на младата визуелена уметница Мартина Спасовска

Вечерва со почеток од 20:00 часот во фоајето на Центарот за Култура Трајко Прокопиев во …